Pogrzeb świecki czy religijny. Czym się różnią? Jak dokonać wyboru?

Chociaż w Polsce wciąż dominują pochówki religijne, coraz więcej osób życzy sobie, by po śmierci wyprawić im świecki pogrzeb. Co tak właściwie oznacza ten termin? Czym różnią się od świeckie ceremonie pogrzebowe od tych, zorganizowanych według obrządku katolickiego lub prawosławnego? 

Co oznacza, że pogrzeb ma charakter świecki?

Pogrzeby świeckie, w odróżnieniu od religijnych, pozbawione są wszelkich symboli i obrzędów wyznaniowych. Przede wszystkim odbywają się bez przewodnictwa duchownego i nie towarzyszy im żadne nabożeństwo. Zamiast tego całą ceremonię może prowadzić świecki mistrz ceremonii pogrzebowej, który wcześniej wspólnie z rodziną zaplanuje jej oprawę i przebieg.

Co istotne, takie pochówki mogą mieć dowolny charakter. Nieograniczone przez obrzędy pogrzebu katolickiego, czy innego wyznaniowego, dopuszczają różne rodzaje muzyki – od klasyki po ostrego rocka i disco polo, dają przestrzeń na mowy pożegnalne (często wygłasza ją mistrz ceremonii), czy pozwalają zrealizować nawet nietypowe życzenia osoby zmarłej, jeśli wyraziła je przed śmiercią. Takim uroczystościom często towarzyszą także prezentacje multimedialne ze zdjęciami lub filmami przedstawiającymi zmarłego albo wspólne jego wspominanie.

Pochówek ateisty lub każdej innej osoby, która chce mieć świecki pogrzeb, odbywa się najczęściej na cmentarzu komunalnym, ewentualnie parafialnym, jeśli zgodę na to wyrazi proboszcz. Samą ceremonię można znów zorganizować w Sali Pożegnań, krematorium, domu zmarłego lub innym dowolnym miejscu, gdzie jest to bezpieczne.

Warto również wiedzieć, że chociaż na świecki pochówek decydują się głównie ateiści, formalnie nic nie stoi na przeszkodzie, by również osoba wierząca każdego wyznania mogła być pożegnana w taki sposób.

Jak załatwić świecki pogrzeb?

Zasadniczo świecki i religijny pogrzeb załatwia się w podobny sposób, z tym że w przypadku tego pierwszego nie trzeba dokonywać formalności w parafii, czy innej wspólnocie wyznaniowej zmarłego. Tutaj tak samo ciało przewożone jest do domu pogrzebowego i przygotowywane do pochówku. Jednak aby oszczędzić sobie ilości spraw do załatwienia, warto od razu zwrócić się do zakładu, który ma w swojej ofercie świecki pogrzeb albo współpracuje, lub jest w stanie polecić mistrza ceremonii pogrzebowej. O tym, jak zorganizować pogrzeb, przeczytasz tutaj: Organizacja pogrzebu: Krok po kroku. Jak przygotować pogrzeb – poradnik.

Zakład pogrzebowy Styks, który oferuje usługi pogrzebowe we Wrocławiu i okolicach, ma duże doświadczenie w organizacji pogrzebów świeckich i religijnych według obrządków różnych wyznań, także prawosławnego. Zapewniamy kompleksową obsługę ceremonii pogrzebowych, a także pomoc w dopełnieniu wszelkich formalności związanych ze śmiercią bliskiej osoby. Co więcej, jako Zakład pogrzebowy Wrocław Osobowice kredytujemy wszelkie koszty związane z organizowanym przez nas pochówkiem do czasu otrzymania przez rodzinę zmarłego zasiłku pogrzebowego z ZUS-u.

pogrzeb świecki czy religijny

Jak wygląda pogrzeb katolicki?

Ceremonia pogrzebowa w kościele katolickim opiera się przede wszystkim na nauce i tradycji chrześcijańskiej, a jej przebieg określa Kodeks Prawa Kanonicznego. Głównymi elementami są tutaj msza święta oraz pochówek na cmentarzu parafialnym lub komunalnym. Często także, zwłaszcza w przypadku ceremonii w kościele parafialnym, przed nabożeństwem trumna z ciałem zmarłego jest wystawiana, aby każdy, kto chce, mógł go pożegnać.

Religijny pogrzeb w obrządku katolickim wiąże się także z licznymi obrzędami. Ksiądz celebrans podczas mszy świętej czyta Pismo Święte, modli się za duszę zmarłego, a także święci trumnę, kropiąc ją święconą wodą. Sama uroczystość ma zaś kontemplacyjny charakter, daje jednak nadzieję zmartwychwstania i odkupienia grzechów.

Co również warto wiedzieć, ceremonie pogrzebowe w kościele katolickim mają zawsze ściśle określony porządek i oprawę. Nie ma w nich miejsca, tak jak przy świeckim pogrzebie, na dowolny dobór oprawy muzycznej, czy włączenia w nie elementów poza religijnych.

Jak odbywa się pogrzeb u prawosławnych?

Religijny pogrzeb może odbywać się w każdym obrządku, w zależności od wyznania. Szczególnie w ostatnim czasie wzrosło zainteresowanie pochówkami prawosławnymi. Jak wygląda taka uroczystość i czym różni się od pogrzebu katolickiego?

Pogrzeb prawosławny jest bardzo uroczysty i bogaty w symbole. Już na etapie przygotowywania zmarłego do pochówku można zauważyć pewne różnice w stosunku do ceremonii katolickiej. Na pamiątkę śmierci Jezusa jego ciało jest myte i ubierane w nową odzież, a następie okrywane sawanem – lnianym, białym płótnem, które ma symbolizować przynależność zmarłego do kościoła prawosławnego. Przed samym pochówkiem, następującym zawsze trzeciego dnia po śmierci, trumna przenoszona jest do cerkwi i tam odbywa się nabożeństwo. W jego trakcie między innymi śpiewa się psalmy, czyta teksty liturgiczne oraz składa prośby o odpuszczenie zmarłemu grzechów.

Kolejnym elementem prawosławnego religijnego pogrzebu jest zamknięcie trumny i złożenie jej do grobu wraz z poświęceniem. Co warte zapamiętania, w prawosławiu nie dopuszcza się kremacji ciała, jako że akt ten stanowiłby zaprzeczenie wiary w życie wieczne.