Kremacje we Wrocławiu

Ze względu na szacunek do wierzeń i wartości naszych klientów oraz ich sugestii jednym z ważniejszych elementów naszej oferty jest kremacja zwłok. Zapraszamy do skorzystania w tym zakresie z naszych usług – firmy o wieloletnim doświadczeniu i ugruntowanej pozycji na wrocławskim rynku. Ze względu na to, że kremacje są w naszej ofercie już od dawna, mogą Państwo liczyć na naszą profesjonalną pomoc także i w tym zakresie.

Kremacja zwłok

Oferujemy Państwu najwyższą jakość usług. Proces spopielenia wykonywany jest w sprawdzonym krematorium z zachowaniem wszelkich norm etycznych. Mogą skorzystać Państwo z możliwości uczestnictwa w ceremonii pożegnalnej w kaplicy. Pożegnanie, którym będzie poprzedzona kremacja zwłok, może poprowadzić mistrz ceremonii lub osoba duchowna. Ponadto obecnie krematoria są przystosowane do obecności bliskich osoby zmarłej. Kremacja może zatem odbyć się w otoczeniu rodziny.

Zgodnie z polskimi przepisami szczątków zmarłego nie można przechowywać poza cmentarzem, kremacje są więc tylko jednym z elementów pożegnania ze zmarłym. Po odebraniu prochów z krematorium należy złożyć je cmentarzu. Korzystając z usług naszej firmy, mogą Państwo liczyć na pomoc w organizacji pogrzebu.

Kremacje to rozwiązanie wybierane coraz częściej. Przyczynia się do tego fakt, że kremacja nie jest zabroniona przez naukę Kościoła Rzymskokatolickiego. Oprócz tego rodziny decydują się na taką formę pochówku ze względu na życzenie zmarłego. Kremacje pozwalają także na pochówek w kolumbarium czy mniejszym grobie, co dla wielu osób jest istotne (np. z powodów ekologicznych czy ze względu na wielkość cmentarza). Ze względu na jej zalety staje się ona coraz popularniejszą formą pochówku, dlatego warto ją rozważyć.

Dzięki naszej pomocy proces spopielenia, nie jest trudniejszy do zorganizowania i przeprowadzenia niż tradycyjny pogrzeb. Zapewniamy przygotowanie zmarłego do spalenia ciała w krematorium – oferujemy także dowóz zmarłego z obszaru naszej działalności (Wrocław i okolice). Dysponujemy trumnami z materiałów odpowiednich do krematorium, pomożemy także w wyborze odpowiedniej urny (oczywiście, wcześniej przedstawimy Państwu dokładny cennik zarówno urn, jak i trumien krematoryjnych). Styks gwarantuje kompleksowe wsparcie zarówno przed kremacją, jak i po jej zakończeniu, aż do chwili, w której urna zostanie umieszczona we wskazanym miejscu pochówku na cmentarzu. Kremacja zwłok jest przeprowadzona z zachowaniem norm etycznych, w ustalonym wcześniej terminie. Ceremonia może odbywać się w asyście najbliższych zmarłego.

Nasze krematoria

Krematoria, z których usług korzystamy, mieszczą się przede wszystkim w obrębie miasta Wrocław, dzięki czemu jest możliwe zorganizowanie pożegnania w kaplicy, która pozostaje pod naszym zarządem (ul. Kiełczowska 90, Wrocław). Oczywiście, świadczymy usługi na terenie całego kraju, także w innych miastach. W tej sprawie prosimy o kontakt.

Zgodnie z przepisami, gdy kremacja zostanie zakończona, otrzymają Państwo odpowiednie świadectwo. Zapraszamy do kontaktu pod numerem telefonu 601 700 280 – chętnie udzielimy wszelkich dodatkowych informacji, przedstawimy Państwu także cennik zgodny z Państwa oczekiwaniami co do ceremonii oraz przebiegu kremacji. Kremacje są coraz częściej wybierane – liczba  pogrzebów z urną ciągle rośnie, dlatego wychodzimy naprzeciw Państwa z kompleksową ofertą.

kremacje wrocław

Kremacja a dogmaty religii chrześcijańskiej

Obecnie większość Kościołów chrześcijańskich, w tym także Kościół katolicki, zezwala swoim wiernym na kremację i dopuszcza ją jako formę pochówku. Choć stosunek ten zmieniał się na przestrzeni dziejów i różnie wyglądał w zależności od obrządku, to dziś spopielanie ciała jest akceptowane przez większość chrześcijan.

Kremacja – rys historyczny

Kremacja była przez szereg lat jednoznacznie i jednogłośnie odrzucana przez Kościoły chrześcijańskie, znaczące zmiany w tym temacie zaczął przynosić właściwie dopiero wiek XX. Choć sprzeciw ten, podyktowany przede wszystkim kwestiami teologicznymi, nie jest już tak kategoryczny, to i tak nie wszystkie obrządki chrześcijańskie w pełni akceptują spopielanie zwłok. Niechęć do kremacji wiązała się głównie z wiarą w fizyczne zmartwychwstanie człowieka, a także w jedność ludzkiego ciała i ludzkiej duszy. Dlatego też spopielanie zwłok było postrzegane jako coś, co narusza dogmaty stojące u podstaw wiary. Niemniej sytuacja ta zaczęła się od jakiegoś czas zmieniać w związku z przekształceniami, jakie zaszły w rozumieniu i postrzeganiu przez teologów niektórych aspektów chrześcijaństwa.

Kościół rzymskokatolicki o obrządku

Właściwie przez większą część dziejów Kościoła katolickiego ta forma pochówku była przez hierarchów i wiernych odrzucana, dopiero w 1963 r. nastąpił przełom w podejściu Watykanu do kremacji. Wówczas to papież Paweł VI wydał instrukcję De cadaverum crematione, która złagodziła bezwzględny do tej pory zakaz. Dopuszczono taką formę pochówku w wyjątkowych okolicznościach, jednak pod warunkiem, że „nie jest ona przejawem podważania wiary w zmartwychwstanie ciała”. W trzy lata później zezwolono na udział księży w ceremonii kremacji. Liberalizacja ta nie była jednak całkowita, gdyż Watykan nadal zalecał i zaleca swoim wiernym tradycyjny pogrzeb. Pozwolono na kremację, jednak nie zrównano jej z pochówkiem tradycyjnym, argumentując, że ten ostatni jest bardziej uprawomocniony teologicznie i historycznie. Tak formułuje tę opinię Kodeks Prawa Kanonicznego: „Kościół usilnie zaleca zachowanie pobożnego zwyczaju grzebania ciał zmarłych. Nie zabrania jednak kremacji, jeśli nie została wybrana z pobudek przeciwnych nauce chrześcijańskiej” (Kan. 1176, § 3). To ambiwalentne podejście Kościoła katolickiego utrzymało się właściwie do dziś, choć z czasem tendencja do liberalizacji uległa zahamowaniu. Wprawdzie od 1997 r. zezwala się na odprawienie, za zgodą biskupa, mszy nad urną, jednak w Polsce w 2011 r. praktykę tę postanowiono ograniczyć. Do niedawna nie było jeszcze problemu z tym, aby mszę pogrzebową odprawić nad urną z prochami, jednak Episkopat – po konsultacji z Watykanem – wydał zarządzenie, z którego wynika, że nabożeństwo musi odbyć się nad ciałem zmarłego złożonym w trumnie. Dopiero potem szczątki mogą zostać skremowane, a urna z prochami złożona do grobu. Od zasady tej można odstąpić tylko w dwóch przypadkach: jeśli prochy są sprowadzane z zagranicy lub jeśli rodzina musiała odbyć długą podróż, aby dotrzeć na pogrzeb. W obu tych wypadkach o odstąpieniu od reguły decyduje proboszcz. Kościół katolicki sprzeciwia się również praktykom rozrzucania prochów w przygotowanych do tego miejscach i krytykuje pomysły wprowadzenia takiego prawa w Polsce.

Kościół prawosławny o spopieleniu zwłok

Kościół prawosławny do dziś w całości odrzuca możliwość spopielenia zwłok. Jest ono dopuszczane tylko w sytuacjach wyjątkowych, gdy nie można tego uniknąć: w przypadku epidemii, nakazu władz, klęski głodu. Niemniej nie ma w obrządku wschodnim możliwości, aby odprawić mszę nad ciałem kogoś, kto dobrowolnie zdecydował się na kremację.

Zadzwoń do nas
Aby ustalić szczegóły

Facebook