Trumny i urny

trumny Styks Wrocław

Historia grzebania zmarłych w trumnach sięga czasów wczesnego średniowiecza, wówczas chowano w nich głównie władców. Według Długosza w tradycji polskiej królem, który był złożony do grobu w trumnie był Bolesław Chrobry: spoczął w poznańskiej katedrze pod Złotą Kaplicą. Na dobre w Europie zwyczaj pochówku upowszechnił się w XIV wieku, a związany był prawdopodobnie z epidemią dżumy, która wówczas panowała. Trumny stanowiły zabezpieczenie przed rozprzestrzenianiem się choroby.

Obecnie trumna jest powszechnie używana podczas ceremonii pogrzebu osoby zmarłej.

Wybór trumny jest bez wątpliwości trudnym obowiązkiem dla rodziny zmarłego podczas organizacji pogrzebu. Rozumiemy ten trudny moment i dlatego zawsze można u nas skorzystać z pomocy koordynatora, który zajmuję się organizacją ceremonii. Również dzięki zróżnicowanej ofercie dostępnych trumien uczynimy ten moment prostszym i łatwiejszym do przejścia. Szeroki wybór sprawia, iż każdy z Państwa znajdzie taki wyrób, który będzie odpowiadał jego oczekiwaniom i tym samym zagwarantuje aby pożegnanie bliskiej osoby miało właściwy wyraz.

W każdym z naszych oddziałów (Wrocław – pięć punktów, Kąty Wrocławskie – jeden) mogą Państwo skorzystać z pomocy naszych pracowników, którzy przedstawiają dokładną ofertę i będą służyć pomocą przy wyborze trumny lub urny.

TRUMNY

Trumny, które oferujemy w Zakładzie Pogrzebowym STYKS, są w większości wykonywane przez polskich producentów, z uwzględnieniem polskiej kultury pogrzebu.

Różnią się:

  • rodzajem drewna – olcha, sosna, mahoń (drewno miękkie) oraz dąb (drewno twarde),
  • kolorem – od jasnych przez pośrednie do ciemnych,
  • kształtem – trumny proste, sarkofagi tzw. francuskie, modele amerykańskie,
  • techniką lakierowania – mat, półmat, połysk, wysoki połysk.

Ze względu na rosnącą liczbę pogrzebów po wcześniejszej kremacji, posiadamy również trumny kremacyjne – drewniane i ekologiczne (wykonane z grubego i twardego kartonu – ich zaletą, oprócz dbałości o środowisko naturalne, jest niewątpliwie ich przystępna cena). Trumna wykorzystywana  w procesie kremacji  powinna mieć  określone wymiary (wynikają one z budowy pieca)  i musi być drewniana, nielakierowana oraz  pozbawiona wszelkich ozdób oraz okuć.

Oddzielną grupę stanowią trumny do ekshumacji szczątków, również u nas dostępne. Są to specjalistyczne drewniane skrzynie z wnętrzem wykonanym z metalu.

Trumny mogą Państwo obejrzeć i wybrać w jednym z naszych oddziałów (Wrocław lub Kąty Wrocławskie).

URNY

W Polsce kremacja jest coraz częściej wybieraną formą pochówku osoby zmarłej, często wynikającą z ograniczonej dostępności miejsc na miejskich cmentarzach komunalnych. Prochy powstałe w wyniku takiego procesu składane są w urnie, która służy do ich przechowywania.

Wszystko, co powstało w zakresie wzornictwa i kolorystyki urn, Klienci mają możliwość osobiście obejrzeć w naszych zakładach na terenie Wrocławia (5 punktów) oraz w Kątach Wrocławskich (1 punkt). W naszej ofercie dostępne są urny które różnią się między sobą kształtem, kolorystyką, a przede wszystkim materiałem, z którego zostały wykonane.

Najważniejszy podział urn to właśnie podział ze względu na materiał, z jakiego zostały wykonane. Wyróżniamy urny:

  • kamienne – cenione ze względu na swoją trwałość i naturalny materiał
  • metalowe – estetyczny wygląd i niska cena
  • mosiężne – odporne i wytrzymałe na korozję, jak i warunki atmosferyczne
  • ceramiczne – estetycznie wykonanie, naturalny materiał
  • z brązu – eleganckie i trwałe
  • drewniane – naturalne i ekologiczne wykonane najczęściej z drewna dębowego lub sosnowego

Urny, które oferujemy, są rekomendowane – ze względu na kształty i wielkość – przez nasze wrocławskie krematorium.

Dużą grupę stanowią także urny – prace autorskie renomowanych artystów plastyków. Jako że każda z takich urn stanowi unikatowe dzieło sztuki plastycznej, ich twórcy nadają im często nazwy własne, np.: Nostalgia, Zamyślenie, Droga, Odejście czy Tęsknota.

Zadzwoń do nas
Aby ustalić szczegóły

Facebook