Jaki jest koszt pogrzebu w Polsce i co na niego wpływa?

Jednym z aspektów, które trzeba wziąć pod uwagę, przygotowując ostatnie pożegnanie, jest koszt pogrzebu. Ten jednak wcale nie jest taki oczywisty, szczególnie że w dużej części zależy od wyborów dokonanych podczas ustaleń z domem pogrzebowym. Zobacz, ile kosztuje pochówek zmarłego i co składa się na ostateczną cenę.

Co składa się na koszty pogrzebu? 

Na ostateczny koszt pogrzebu wpływa wiele czynników, z których jedynie część może być wyborem osoby organizującej pogrzeb. Z jakimi składowymi trzeba się liczyć?

  • miejsce pochówku – każdy zarządca cmentarza może samodzielnie ustalać wysokość opłat cmentarnych, dlatego też to, jaki jest koszt pogrzebu, będzie się różnić w zależności od miasta. Cena miejsca pochówku waha się od kilkuset do nawet kilku tysięcy złotych w zależności od rodzaju, wielkości oraz okresu nienaruszalności grobu.
  • organizacja uroczystości na cmentarzu – zarządca cmentarza może ustalić także dodatkowe opłaty związane z samą organizacją pochówku, co też nie pozostaje bez wpływu na to, jaki jest koszt pogrzebu. Dotyczą one na przykład wjazdu karawanu na teren nekropolii, udostępnienia kaplicy lub sali pożegnań, korzystania z urządzeń cmentarnych, czy usług grabarskich.
  • trumna/urna – cena pochówku zależy także od wyboru trumny lub urny, przy czym różnice pomiędzy poszczególnymi opcjami mogą wynosić nawet kilka tysięcy złotych. I tak, na przykład, jeśli prosta trumna sosnowa kosztuje około 1 000 zł, to za podobną, ale dębową, trzeba zapłacić już ponad 4 000 zł. Podobnie jest również z urnami. Te ze względu na możliwość personalizacji praktycznie mogą nie mieć górnej granicy ceny.
  • kwiaty – kompozycje kwiatowe na trumnę i wieńce to kolejny element, który ma wpływ na koszt pochówku. Ich cena zależy przede wszystkim od rodzaju i liczby wykorzystanych kwiatów. Spore znaczenie ma także sezonowa dostępność, zwłaszcza jeśli wybór padnie na mało oczywisty gatunek.
  • oprawa pogrzebu – w kategorii tej mieszczą się wszystkie wybory dotyczące tego, jak ma wyglądać pogrzeb. Cena może uwzględniać między innymi wybór karawanu, rodzaj ewentualnej oprawy muzycznej, oprawę grobu podczas opuszczania trumny (winda, namiot, katafalk lub jej brak). W zależności od zamówionego standardu koszt pogrzebu może wzrosnąć od kilkuset do kilku tysięcy złotych.
  • przechowywanie ciała – przygotowując się do ostatniego pożegnania bliskiej osoby, warto wziąć pod uwagę również koszty związane z przechowywaniem ciała w chłodni. Te znów mogą być wyższe, jeśli przedsiębiorstwo pogrzebowe nie posiada własnych pomieszczeń i jest zmuszone do korzystania z ogólnodostępnych kostnic.
  • kremacja – cena pogrzebu w Polsce jest uzależniona również od tego, czy ciało zmarłego zostanie skremowane. Należy przy tym jednak pamiętać, że koszt spopielenia, który wynosi około 1000 zł (nie licząc trumny kremacyjnej i urny) może się zrekompensować niższymi opłatami cmentarnymi, czy przystępniejszą ceną oprawy kwiatowej.

Jaki jest całkowity koszt pogrzebu

Jaki jest całkowity koszt pogrzebu? 

Nie da się skrótowo odpowiedzieć na pytanie, jak jest koszt pogrzebu po podsumowaniu wszystkich wydatków. Występuje tu bowiem tyle zmiennych, że trudno nawet o szacunkową wycenę. Z całym prawdopodobieństwem można jednak założyć, że zasiłek pogrzebowy, który wynosi 4000 zł i jest wypłacany przez ZUS, pokryje jedynie część poniesionych kosztów.

Więcej na temat organizacji pogrzebu i kosztów znajdziesz tutaj: Organizacja pogrzebu: Krok po kroku. Jak przygotować pogrzeb – poradnik.

Ile kosztuje najtańszy pogrzeb? 

Biorąc pod uwagę, jakie są koszty pogrzebu i co się na nie składa, nawet najtańsza opcja pochówku będzie kosztowała minimum kilka tysięcy złotych. W swoich wyliczeniach warto jednak pamiętać, że to dzięki właściwej oprawie ostatnie pożegnanie nabiera wymiaru ceremonii. Zaplanowanie jej z pamięcią o zmarłym nie tylko pomoże oddać mu cześć, ale także będzie stanowiło hołd dla wspólnego życia.

Ile bierze zakład pogrzebowy za pogrzeb? 

Każdy zakład pogrzebowy kieruje się własnym stawkami za usługi. Jeśli dodatkowo weźmie się pod uwagę zróżnicowaną ofertę i mnogość opcji do wyboru, trudno podać choćby przybliżony koszt pogrzebu w Polsce.

Jeśli natomiast chcesz otrzymać jasną i czytelną kalkulację ceny pogrzebu, zwróć się do zakładu pogrzebowego Styks. Już od ponad 30 lat zajmujemy się kompleksową oprawą ceremonii ostatniego pożegnania, służąc wsparciem na każdym etapie jej organizowania. Co więcej, możemy zaproponować przystępne ceny oraz szeroki pakiet usług, który obejmuje także takie możliwości, jak kremacja zwłok we Wrocławiu. Jesteśmy dostępni przez całą dobę, więc skontaktujesz się z nami niezależnie od pory dnia.