Renta rodzinna jest świadczeniem, które może uzyskać rodzina osoby zmarłej, o ile zostały spełnione określone warunki. Ile wynosi i kto dokładnie może się o nią starać? W jakich sytuacjach przysługuje renta rodzinna dla dziecka, a w jakich dla wdowy? Poznaj najważniejsze informacje.
Co to jest renta rodzinna i komu przysługuje?
Renta rodzinna jest świadczeniem ZUS wypłacanym co miesiąc osobom do niej uprawnionym po śmierci bliskiego. Są to przede wszystkim najbliżsi krewni zmarłego (dzieci, współmałżonek, rodzice, wnuki, rodzeństwo), o ile pozostawali oni na jego utrzymaniu lub też miał on w tym swój istotny udział.
Kto ma prawo do renty rodzinnej?
Renta rodzinna po ojcu przysługuje dzieciom własnym przysposobionym lub drugiego małżonka do ukończenia 16 lat lub 25 lat w przypadku kontynuowania nauki. Natomiast dożywotnie prawo do niej mają osoby, które utraciły zdolność do pracy przed 16 lub 25 rokiem życia, o ile uczyły się w szkole.
Renta rodzinna może zostać przyznana również następującym osobom:
- wnukom i rodzeństwu przed osiągnięciem pełnoletności, które zostało przyjęte na wychowanie co najmniej na rok przed śmiercią opiekuna,
- wdowcowi lub wdowie, jeśli w chwili śmierci męża/żony miał skończone 50 lat lub był niezdolny do pracy. Natomiast renta rodzinna dla wdowy pracującej lub wdowca pracującego należy się, gdy wychowuje dzieci uprawnione do renty rodzinnej, które nie ukończyły 16 lat, a jeśli uczą się w szkole – 18 lat,
- wdowcowi lub wdowie, który ukończył 50 lat lub stał się niezdolny do pracy w ciągu 5 lat od śmierci współmałżonka albo od zaprzestania wychowywania dzieci,
- rodzicom, jeżeli spełniają warunki takie jak dla wdowy/wdowca, a zmarły bezpośrednio przyczyniał się do ich utrzymania.
Co więcej, renta rodzinna dla wdowy lub wdowca przysługuje także osobom, które nie spełniają powyższych warunków i jednocześnie nie mają źródła utrzymania. Wówczas okres wypłacania świadczenia wynosi rok lub maksymalnie 2 lata, jeśli kobieta lub mężczyzna biorą udział w szkoleniu kwalifikującym do wykonywania pracy zarobkowej. Renta rodzinna po mężu może należeć się także kobietom mającym prawdo do alimentów ustalone wyrokiem lub ugodą sądową, a także otrzymującym je na podstawie porozumienia pomiędzy obydwoma stronami.
Jakie warunki trzeba spełnić, aby otrzymać rentę rodzinną?
Kryteria odnośnie do wieku, wychowywania dzieci lub niezdolności do pracy nie są jedynymi, jakie trzeba spełnić, aby została przyznana renta rodzinna po ojcu. Ile lat pracy musiała mieć osoba zmarła albo jakie inne warunki powinna spełniać w chwili śmierci?
Renta rodzinna może zostać ustanowiona wyłącznie wtedy, gdy bliski zmarły w chwili śmierci:
- miał ustalone prawo do emerytury lub spełniał warunki do jej uzyskania,
- miał ustalone prawo do emerytury pomostowej lub renty z powodu niezdolności do pracy/spełniał warunki do jej uzyskania,
- pobierał zasiłek lub świadczenie przedemerytalne,
- pobierał nauczycielskie świadczenie kompensacyjne.
Do kiedy renta rodzinna może być pobierana? Wszystko zależy od warunków, jakie spełnia dany świadczeniobiorca względem wieku i źródła utrzymania. ZUS bierze pod uwagę nie tylko, kogo obejmuje renta rodzinna, do jakiego wieku może być wypłacana, ale także status zatrudnienia. Jeśli dana osoba zacznie pracować i podlegać ubezpieczeniu społecznemu, świadczenie, które otrzymuje, może zostać zmniejszone lub całkowicie zawieszone.
Ile wynosi renta po zmarłym?
Niezależnie od tego, ile ma wynosić renta rodzinna, dla kogo zostanie ustanowiona albo czy pobierające ją osoby żyją wspólnie, wszystkim uprawnionym osobom przysługuje jedno łączne świadczenie, które w razie konieczności dzielone jest po równo między nich.
Natomiast jeśli chodzi o to, jak jest wypłacana przez ZUS renta rodzinna po mężu, ile wynosi, warto wiedzieć, że istnieją zależności pomiędzy liczbą osób, którym przysługuje świadczenie, a jego wysokością. Co więcej, znaczenie ma także wymiar wszystkich świadczeń emerytalno-rentowych, do jakich zmarły mógł mieć prawo w chwili śmierci. Z tego też względu, to ile może wynosić renta rodzinna, wyrażane jest procentowo:
- 85% świadczenia należnego zmarłemu, jeśli do renty rodzinnej uprawniona jest jedna osoba,
- 90% świadczenia, jeśli uprawnione do niej są dwie osoby,
- 95% świadczenia, gdy rentę będą pobierać co najmniej 3 osoby.
Rentę rodzinną otrzymuje się od dnia powstania prawa do niej, czyli w wielu przypadkach od dnia śmierci bliskiej osoby. Z tego też względu do wniosku należy dostarczyć akt zgonu. Jak go uzyskać? Odpowiedź znajdziesz w naszym artykule: Jak można uzyskać akt zgonu i co warto o nim wiedzieć?
Jeśli potrzebujesz pomocy w przygotowaniu ceremonii ostatniego pożegnania albo nie wiesz, gdzie i jakie dokumenty złożyć po śmierci bliskiej osoby, zwróć się do Zakładu Pogrzebowego Styks. W naszej gestii leży nie tylko organizacja pogrzebu we Wrocławiu lub okolicach, ale także wsparcie we wszystkich formalnościach związanych z zamknięciem spraw doczesnych zmarłego.