Jak zaaranżować przestrzeń wokół grobu?

Aranżacja przestrzeni wokół grobów to bardzo ważna kwestia. Dobór odpowiednich roślin do nasadzeń  może sprawić wiele trudności,  szczególnie osobom, które nie są zapalonymi ogrodnikami i nie mają doświadczenia w uprawie roślin. Jednakże w życiu każdego z nas, wcześniej czy później, przychodzi taki czas, kiedy musimy zająć się udekorowaniem grobu bliskiej nam osoby. 

Zakup kwiatów ciętych czy donic z chryzantemami w dniu Wszystkich Świętych nie stanowi żadnego problemu. Jednak dobór roślin trwałych, które stanowić będą całoroczną, cieszącą oko kompozycję jest już bardziej skomplikowany.

Jedną z propozycji jest zastosowanie roślin zielonych wzdłuż nagrobka, co pozwala na stworzenie miłego dla oka ogrodzenia i wydzielenia terenu przylegającego do grobu. W tym celu używa się najczęściej bukszpanu zielonego- długotrwałego krzewu, który ma niewielkie wymagania glebowe i może rosnąć w zróżnicowanych warunkach.

Do stworzenia tzw. obwódki wokół grobu jest również  wykorzystywany barwinek. Tradycja sadzenia tej rośliny związana jest ze średniowieczem, kiedy to barwinek był uważany za symbol raju, wieczności i nieśmiertelności. Dodatkową ozdobą takiego ogrodzenia są jego niebieskie kwiaty, kwitnące od wiosny do lata.

W aranżacji grobu świetnie sprawdzą się również iglaki. Mogą stanowić tło dla innych roślin, ale  również tworzyć same w sobie kolorową kompozycję. Na szczególną uwagę zasługują krzewy o małych wymaganiach glebowych. Są to np. kosodrzewina i świerk kłujący.

Do wielu nagrobkowych kompozycji idealnie pasują krzewy płożące, jak np. jałowiec „Glauca” i  krzewy liściaste, np. irga pozioma, której ozdobą w jesienno-zimowym okresie będą również czerwone owoce. Jako roślina okrywowa idealnie sprawdzi się popularny bluszcz, pięknie pokrywający płytę nagrobka, a także inne rośliny i rzeźby.

Groby najbliższych to miejsce zadumy. Dlatego nastrój ten podkreślają wszelkie rośliny „płaczące”. Wspaniale prezentować się będzie wierzba Iwa. Do roślin tradycyjnych, służących do  przyozdabiania miejsc pamięci należą również róże. W kulturze chrześcijańskiej tym kwiatom przypisuje się wiele religijnych znaczeń: białe róże- to symbol Matki Boskiej, czerwone- symbol Męki Pańskiej, a kolce róż symbolizują  cierpienie, ból. Więdnące kwiaty tego krzewu, jak żadne inne nie zwrócą aż w takim stopniu naszej uwagi na przemijanie i kruchość życia.

Jesienią wokół grobu warto posadzić jest kwitnące byliny i rośliny jednoroczne jak astry i złocienie, które kwitną jesienią i pięknie zdobić będą mogiły w okresie dnia Wszystkich Świętych. Wiosną teren w pobliżu nagrobka może być ukwiecony przez konwalie, a także rośliny cebulowe: lilie i kalie. Mówiąc o kwiatach, które zdobią groby, nie można nie wspomnieć o bratkach, fiołkach (symbol śmierci i pokuty), niezapominajkach (mogą symbolizować sen wiekuisty)  i suchołuskach.

Prócz roślinnej aranżacji warto jest w pobliżu grobu postawić ławkę. Jest to szczególnie ważne, gdy w rodzinie jest osoba starsza, dla której problemem może być wizyta na cmentarzu. W miejscach, gdzie groby są ciasno ułożone najlepiej sprawdzą się ławki składane, które do minimum ograniczają przejście między mogiłami. Na cmentarzach gdzie jest więcej miejsca, doskonale będą pasować ławki ze skrzyniami, w których można schować potrzebny do uporządkowania nagrobka sprzęt. Należy jednak pamiętać by przed  postawieniem ławeczki decyzję skonsultować z zarządcą cmentarza. Inaczej może się to skończyć jej usunięciem bez naszej zgody.

Zadzwoń do nas
Aby ustalić szczegóły

Facebook