Czego nie wolno robić na pogrzebie, czyli pogrzebowy savoir-vivre

Czego nie wolno robić na pogrzebie, czyli pogrzebowy savoir-vivre 

Pogrzeb to szczególny czas, nie tylko dla bliskich zmarłego, ale wszystkich, którzy się pojawili na ceremonii. Z tego względu warto nie tylko odpowiednio przygotować się do takiej uroczystości, ale także przestrzegać pewnych zasad zachowania. Co wypada, a czego nie wolno robić na pogrzebie ze względu na rodzinę i pamięć samej żegnanej osoby? Nasz przewodnik odpowiada na najważniejsze pytania.

Czy na pogrzebie trzeba składać kondolencje? 

Składanie kondolencji na pogrzebie stanowi powszechną praktykę, która z jednej strony dyktowana jest tradycją, z drugiej zaś stanowi wyraz szacunku i współczucia wobec najbliższych zmarłego. Już choćby z tego względu warto się zdecydować, by podejść do rodziny żegnanej osoby i złożyć jej wyrazy współczucia. Warto przy tym pamiętać, że zachowanie na pogrzebie nie powinno koncentrować uwagi innych i być zbyt nachalne. Kondolencje powinny być więc krótkie i pozbawione niepotrzebnej gestykulacji. Swoje gesty i słowa należy także dostosować do stopnia zażyłości z osobami, które je przyjmują.

Co powiedzieć osobie na pogrzebie? 

Składanie kondolencji jest często niezręcznym momentem, nawet dla osób, które się dobrze znają. Dlatego też, aby nie przedłużać tej sytuacji, wystarczy powiedzieć tylko kilka słów lub zdań, które okażą wsparcie i dają wyraz smutkowi. Zazwyczaj wystarczy krótkie „Bardzo współczuję”, „Proszę przyjąć najszczersze kondolencje”, czy „Moje kondolencje”. Jeśli natomiast było się blisko ze zmarłym, można pozwolić sobie na zaznaczenie, jaką stratą jest jego śmierć, czy okazać chęć pomocy.

Czego nie mówić na pogrzebie? Przede wszystkim nie należy używać słów, które w jakiś sposób mogłyby urazić rodzinę zmarłego. Niewskazane jest także takie formułowanie zdań tak, by to osoba składająca kondolencje znalazła się w centrum uwagi.

Czego nie wolno robić na pogrzebie, czyli pogrzebowy savoir-vivre

Co powiedzieć na koniec pogrzebu? 

Pogrzeby wyznaniowe zostawiają niewiele miejsca na wygłaszanie mów pogrzebowych. Natomiast jeśli już się pojawiają, są zarezerwowane niemal wyłącznie dla najbliższej rodziny zmarłego, która w kilku zdaniach dziękuje wszystkim za przybycie i udział w uroczystości. Dlatego też, w przypadku bycia „szeregowym” gościem, nie wypada zabierać głosu na forum, zwłaszcza gdy nie zostało się o to poproszonym. Czego jeszcze nie wolno robić na pogrzebie? Chociaż pogrzeb to uroczystość pełna smutku i zadumy, nie należy przytłaczać swoimi emocjami innych jego uczestników. Przy czym znaczenie mają nie tylko słowa, ale także gesty.

Jak się pożegnać przy trumnie? 

Pożegnanie przy trumnie może mieć różny przebieg w zależności od zwyczajów w danym regionie, czy życzeń rodziny. Dlatego też warto obserwować rodzinę zmarłego oraz otoczenie, szczególnie gdy nie wiadomo, jak się zachować. W przypadku, gdy nikt nie podchodzi do trumny przed nabożeństwem żałobnym, czy w trakcie ceremonii pożegnania, inicjowanie jakichkolwiek działań będzie w złym tonie.

Natomiast, jak się zachować na pogrzebie, gdy takie pożegnanie przy trumnie się odbywa? Przede wszystkim należy pamiętać, jak intymny i osobisty jest ten moment, zwłaszcza jeśli zmarły był osobą bliską. Podczas tych kilku ostatnich chwil można zmówić krótką modlitwę, wyszeptać kilka słów pożegnania, czy oddać mu hołd w inny sposób. Dzięki temu może być łatwiej poradzić sobie z jego śmiercią. Więcej na ten temat znajdziesz tutaj: Jak poradzić sobie ze śmiercią bliskiej osoby?

Czy można dotykać zmarłego?

Dotykanie osoby, która zmarła z powodu innego niż choroba zakaźna, nie jest prawnie zabronione. Nie każda rodzina może sobie jednak tego życzyć, dlatego też należy się od tego powstrzymać do momentu, aż taka forma pożegnania nie zostanie zainicjonowana przez najbliższych żegnanej osoby. Warto przy tym pamiętać o swoich granicach. Dotykanie zmarłego nie jest koniecznością i żaden savoir-vivre na pogrzebie nie może do tego zobowiązać. Tak samo uczestnik pogrzebu nie musi zmuszać się do oglądania ciała wystawionego na widok publiczny.

Kto idzie pierwszy na pogrzebie?

Kondukt żałobny ma swój ustalony porządek. Tuż za trumną powinna iść wyłącznie najbliższa rodzina – współmałżonek, dzieci, wnuki, rodzice itp. Następnie jest miejsce dla dalszych krewnych, a dopiero potem przyjaciół, znajomych, kolegów z pracy, czy innych osób, które miały luźne relacje ze zmarłym. Zachowanie takiego układu stanowi wyraz szacunku dla rodziny żegnanej osoby, a jego zmiana dla podkreślenia własnego bólu, jest czymś, czego nie wolno robić na pogrzebie. Podobna hierarchia odnosi się do kwiatów: Kwiaty na pogrzeb – jakie wybrać? Kolor, rodzaj, symbolika.

Czego nie wypada robić na pogrzebie?

Jeśli chodzi o pogrzeb, savoir-vivre ma wiele rad odnośnie do tego, co wypada, a czego lepiej nie robić podczas uroczystości. Wiele osób zastanawia się, na przykład, czy podczas mszy konieczne jest przyjęcie komunii i czy przed pogrzebem trzeba iść do spowiedzi. Według zaleceń Kościoła, do sakramentu pokuty powinna przystąpić przede wszystkim najbliższa rodzina zmarłego. W przypadku pozostałych gości leży to w ich gestii.

Warto także pamiętać, że według tradycji na pogrzebie nie zapala się zniczy, bo to mogłoby spowodować śmierć osoby, która to zrobiła. Istnieją również inne przesądy, które w mniejszym lub większym stopniu są przestrzegane. Jeden z nich dotyczy nie tyle, czego nie robić na pogrzebie, ile po nim. Według niego nie należy wyrzucać rzeczy zmarłego ani kwiatów położonych na grobie przez 6 tygodni. W tym okresie miałby on bowiem chcieć móc z nich jeszcze korzystać.

Warto zadbać także o stosowny strój, który stanowi wyraz upamiętnienia zmarłego. Najlepiej jest postawić na klasyczną elegancję w stonowanych kolorach. Niewskazane jest odkrywanie ramion, czy gołe nogi u kobiet oraz koszula z krótkim rękawem u mężczyzn.

Jeśli szukasz wsparcia w organizacji ceremonii ostatniego pożegnania, skontaktuj się z przedstawicielami naszej firmy. Styks oferuje usługi pogrzebowe we Wrocławiu i okolicach, pomagając w kompleksowym przygotowaniu pogrzebu. Zajmujemy się zarówno formalnościami, doradztwem w zakresie wyboru trumny lub urny, jak i całą oprawą uroczystości.