Idealnie zorganizowana ceremonia pogrzebu

Tracąc bliskiego, ciężko jest się skupić na sprawach organizacyjnych dotyczących ostatniego pożegnania. Jednak nie da się tego uniknąć. Już od początku dobrze jest skorzystać z pomocy najbliższej rodziny i znajomych, by nie obarczać się zbyt dużą ilością zadań związanych z ceremonią pogrzebową.

W celu zorganizowania ceremonii pogrzebowej na pewno powinno się wybrać odpowiedni zakład pogrzebowy. Często wybierany jest ten najbliższy lub polecany przez znajomych. W tym celu można oczywiście poszukać informacji w Internecie.  Zakład pogrzebowy pomoże w wielu aspektach związanych z pogrzebem. Z zakładem pogrzebowym zostaną ustalone wszelkie szczegóły związane z  datą pogrzebu (kremacji), wyborem cmentarza, miejscem pochówku zmarłego, wyborem trumny oraz szczegółami ceremonii.

Podczas ceremonii, wyjątkowym gestem jest powiedzenie kilku dobrych słów o zmarłym. Może wypowiedzieć się rodzina, przyjaciele lub dalsi znajomi. Ważne, by były to słowa od serca.

Mając już zaplanowane wszystkie szczegóły dotyczące pogrzebu, należy pomyśleć o stypie. To właśnie na nią przychodzi czas po ceremonii. Stypę można organizować zarówno w domu jak i restauracji. Wybierając miejsce, głównie kieruje się ilością osób, która trzeba pomieścić.

Organizując stypę w restauracji lub innym miejscu, warto pomyśleć o transporcie osób, które nie przybyły samochodem na ceremonię pogrzebową. Wśród oferowanych przez restauracje dań powinny się znaleźć tradycyjne potrawy, takie jak zupa i drugie danie. Wybiera się je wcześniej w ustaleniach z daną restauracją.

Z kolei wraz z organizacją stypy w domu, wiążą się dodatkowe obowiązki. Są nimi głównie potrzeba przygotowania domu i przyrządzenie posiłków (można je oczywiście także zamówić).
Dania, podobnie jak w przypadku stypy urządzonej w restauracji powinny być klasyczne.  Warto zebrać najpierw informację o tym, czy wśród zaproszonych osób nie znajdą się wegetarianie, weganie lub osoby uczulone na wybrane produkty. Należy wtedy  przygotować lekko zmienioną formę dań dla danych osób (tyczy się to również restauracji).

Organizacja ostatniego pożegnania niesie ze sobą dodatkowy stres, ponieważ w wielu osobach drzemie przekonanie, że trzeba wszystko dopiąć na ostatni guzik. Lecz tak naprawdę ważne są osoby, z którymi spędzimy ten ciężki czas. Dobrze jest być bowiem otoczonym rodziną, przyjaciółmi i wszystkimi innymi osobami, które będą pociechą w trudnych chwilach. Wszystko inne, w takich momentach schodzi na drugi plan.

Zadzwoń do nas
Aby ustalić szczegóły

Facebook