Jak otrzymać odszkodowanie za śmierć bliskiej osoby?

Odszkodowanie za śmierć jest świadczeniem należnym rodzinie osoby, która poniosła śmierć w razie wypadku lub błędu medycznego. Wypłaca je ubezpieczyciel odpowiedzialnego za zdarzenie i co istotne nie zależy od tego, czy uprawnieni mieli wykupioną dodatkową polisę na życie. Jak uzyskać odszkodowanie za śmierć rodzica, dziecka, małżonka lub innego bliskiego członka rodziny? Komu się należy takie świadczenie? Zobacz, co musisz wiedzieć na ten temat.

Komu należy się odszkodowanie za śmierć? 

Według Kodeksu Cywilnego odszkodowanie za śmierć, podobnie jak zadośćuczynienie, które jest wypłacane jako wyrównanie doznanej krzywdy, przysługuje najbliższym członkom rodziny. Co prawda, przepisy nie określają wprost, kim oni dokładnie mogą być, jednak powszechnie stosowana praktyka wskazuje przede wszystkim na pozostałego małżonka, dzieci własne i przyjęte na wychowanie, rodziców oraz rodzeństwo. Odszkodowanie za śmieć osoby najbliższej może obejmować również spowinowaconych, a także nieformalnych partnerów czy innych ludzi pozostających z nią w bliskich relacjach emocjonalnych. Warunkiem jest jednak udowodnienie takich związków i zażyłości. Z tego względu, na przykład, może być trudno uzyskać odszkodowanie za śmierć teściowej po rozwodzie.

Warto również wiedzieć, że niezależnie od świadczeń wypłacanych przez ZUS, odszkodowanie za śmierć członka rodziny można uzyskać wyłącznie wtedy, gdy to nie on był sprawcą wypadku, w którym stracił życie. Wyjątek stanowią posiadane niezależnie polisy – tutaj znów decydują jej zapisy. Takie dodatkowe „ubezpieczenie”, w zależności od zakresu, może obejmować także odszkodowanie za śmierć brata czy innej dalej spokrewnionej osoby.

Kto wypłaca odszkodowanie za śmierć?

Aby uzyskać odszkodowanie za śmierć ojca, współmałżonka czy innego bliskiego członka rodziny, należy zwrócić się do firmy ubezpieczającej osobę odpowiedzialną za jego zgon. W praktyce oznacza to, że:

  • jeśli śmierć była skutkiem wypadku komunikacyjnego, należy się zwrócić do ubezpieczyciela OC pojazdu sprawcy wypadku,
  • jeśli osoba zginęła podczas prac na roli – do KRUS,
  • jeśli doszło do wypadku w pracy, świadczenie wypłaca ZUS, ubezpieczyciel pracodawcy lub sam pracodawca (w przypadku gdy nie posiadał ubezpieczenia).

odszkodowanie za śmierć

Ile jest odszkodowania za zmarłego? 

Odszkodowanie po śmierci rodzica lub innego najbliższego krewnego nie ma stałej wartości i ustalane jest za każdym razem osobno. Podczas określania wymiaru świadczenia bierze się pod uwagę różne czynniki, w tym wiek osoby zmarłej oraz jej bliskich, wysokość zarobków, stopień pokrewieństwa, warunki bytowe czy skalę poniesionej krzywdy. Z tego też względu inną wartość będzie miało odszkodowanie po śmierci rodzica a inne odszkodowanie po śmierci teścia. Ile może wynosić takie świadczenie w poszczególnych przypadkach? Sumy mogą być naprawdę różne i wahać się od kilkuset złotych do nawet kilkudziesięciu czy kilkuset tysięcy.

Ile dostaje się za śmierć ojca?

Biorąc pod uwagę wszystkie czynniki, jakie mają wpływ na wysokość wypłacanego świadczenie, odszkodowanie za śmierć rodzica/partnera może osiągnąć największą wartość. Są to bowiem osoby, które zazwyczaj mają duży wkład w domowy budżet i często utrzymują rodzinę. W związku z tym rekompensata za ich zgon w niektórych przypadkach może wynosić nawet powyżej kilkuset tysięcy złotych. Przy staraniach o taką sumę warto jednak skorzystać z pomocy odpowiednich firm lub doradców prawnych, którzy pomogą zgromadzić dokumenty – te obejmują nie tylko akt zgonu – i wynegocjują satysfakcjonujące odszkodowanie za śmieć.

Jakie zadośćuczynienie za śmierć?

Wysokość świadczenia jest ustalana indywidualnie przez ubezpieczyciela. Co do zasady ma on 30 dni na odniesienie się do złożonego wniosku. Nie trzeba jednak godzić się na zaproponowaną przez niego sumę i albo podjąć negocjacje, albo skierować sprawę do sądu. Niestety postępowanie sądowe znacznie wydłuża czas oczekiwania na wypłatę świadczenia. Jednocześnie w wielu przypadkach pozwala uzyskać odszkodowanie za śmierć dorosłego dziecka, rodzica czy innej bliskiej osoby znacznie wyższe niż pierwotnie.

Zakład Styks oferuje kompleksowe usługi pogrzebowe. Dzięki wieloletniemu doświadczeniu organizacja pogrzebu we Wrocławiu i okolicach nie ma przed nami tajemnic. Dodatkowo możemy podjąć się dopełnienia formalności związanych z uzyskaniem należnych świadczeń lub podpowiedzieć, gdzie i jakie dokumenty złożyć po śmierci bliskiej osoby.