Analiza kosztów kremacji: czy spopielenie zwłok jest drogie?

Na pytanie o to, ile kosztuje kremacja, nie ma prostej odpowiedzi, szczególnie jeśli weźmie się pod uwagę, jak wiele zmiennych ma wpływ na ostateczną cenę pochówku z urną. Od czego zależy koszt kremacji w Polsce? Co można zrobić, by go obniżyć? Zobacz, jak pod względem wydatków wypada taki rodzaj ostatniego pożegnania w porównaniu do pogrzebu z trumną.

Ile kosztuje kremacja i urna? 

Koszt kremacji zależy przede wszystkim od cennika krematorium, w którym ma dojść do spopielenia ciała. Jako że każde takie miejsce ma możliwość ustalenia własnych cen, różnice pomiędzy poszczególnymi miastami, czy zakładami mogą być dość znaczne. Zazwyczaj jednak cena za kremację zwłok wynosi od około kilkuset do tysiąca złotych. Na terenie Polski można skorzystać obecnie z usług 79 krematoriów.

Jednak na to, ile kosztuje pochówek z kremacją, wpływ mają również inne czynniki:

  • urna – analizując koszt kremacji zwłok, należy dodatkowo uwzględnić cenę urny, która dla podstawowego modelu może wynosić od 450 zł do nawet 2 500 złotych, w zależności od wielkości, czy zastosowanego materiału. Jednak to i tak nie jest górna granica – urny personalizowane lub bogato zdobione mogą być jeszcze droższe.
  • trumna kremacyjna – zakup trumny kremacyjnej jest kolejnym elementem mającym wpływ na to, ile kosztuje kremacja. Spopielenia ciała można dokonać zarówno w trumnie kartonowej, jak i drewnianej, przy czym różnica pomiędzy ich cenami wynosi od 400 zł dla podstawowych modeli.
  • oprawa ceremonii – cena pogrzebu z kremacją w dużej mierze zależy od tego, jak będzie wyglądała oprawa ostatniego pożegnania. Wiele krematoriów dysponuje osobną salą, gdzie można zorganizować ceremonię. W zależności od życzenia rodziny może mieć ona dowolny charakter, czy to świecki, czy religijny.
  • pogrzeb urny – dominującą formą pochówku w Polsce wciąż są pogrzeby katolickie. Taki też można bez problemu zaplanować również przy kremacji. Wówczas po odebraniu prochów następuje złożenie urny do grobu z zachowaniem ceremoniału religii katolickiej. Wcześniej jednak zazwyczaj odbywa się msza pogrzebowa nad trumną. Jak to wszystko wpływa na koszt pogrzebu z kremacją? Przede wszystkim należy doliczyć transport zwłok pomiędzy poszczególnymi lokalizacjami oraz uwzględnić opłaty za organizację ceremonii dokonane w kancelarii parafialnej.
  • miejsce pochówku – na to, ile kosztuje kremacja zwłok, wpływ ma również wysokość opłat związanych z wykupieniem miejsca pochówku. W przypadku grobów urnowych są one zazwyczaj niższe, co wynika z mniejszej powierzchni. Urnę można złożyć również w kolumbarium, o ile cmentarz takie posiada.

Jak wyglądają wydatki, gdy w grę nie wchodzi kremacja? Koszt pogrzebu z trumną został omówiony w artykule: Jaki jest koszt pogrzebu w Polsce i co na to wpływa?

Ile kosztuje kremacja

Jaki pogrzeb jest droższy, z urną czy z trumną?

Biorąc pod uwagę, ile kosztuje kremacja i urna, łatwo zauważyć, że pogrzeb z prochami albo z trumną są porównywane pod względem wydatków. W przypadku tego pierwszego niższe opłaty cmentarne i brak konieczności zakupu trumny do złożenia w grobie skutecznie rekompensują koszt spopielenia zwłok. Różnice widać także w cenie zakupów kwiatów i oprawie uroczystości, która zawiera nieco inne elementy. Pamiętaj jednak, że organizując ostatnie pożegnanie, wypełniasz ostatnią posługę wobec zmarłego. Warto więc zadbać o to, by była odpowiednia i godna jego pamięci.

Należy zwrócić uwagę na jeszcze jeden aspekt związany z tym, ile kosztuje kremacja w Polsce. Szukając oszczędności, często nie warto decydować się na skorzystanie z usług krematorium znacznie oddalonego od miejsca, w którym znajduje się ciało zmarłego. Będzie to nie tylko pewnym utrudnieniem logistycznym, ale może także znacząco podnieść koszty pogrzebu ze względu na konieczność przetransportowania ciała. Tego znów mogą podjąć się firmy z odpowiednimi uprawnieniami. Zobacz, o czym jeszcze pamiętać, organizując pogrzeb: Organizacja pogrzebu: Krok po kroku. Jak przygotować pogrzeb – poradnik.

Jeśli potrzebujesz pomocy w organizacji ostatniego pożegnania albo nie wiesz, na jaki koszt kremacji się nastawiać, skontaktuj się z przedstawicielami naszej firmy. Zakład pogrzebowy Styks już od ponad 30 lat świadczy usługi związane z organizacją pogrzebów oraz transportem ciał. W naszej ofercie znajduje się także kremacja zwłok we Wrocławiu. Wybierając taką opcję, mogą liczyć Państwo na naszą kompleksową pomoc w zorganizowaniu pochówku wraz z dokładnym zestawieniem, ile kosztuje kremacja i przygotowanie ceremonii. Zobacz, jak jeszcze możemy zadbać o godne pożegnanie bliskiej Ci osoby.