Co robić, gdy ktoś umiera w domu?

Procedury w przypadku śmierci w szpitalu różnią się od tych, które są wdrażane, gdy nastąpi zgon w domu. Co robić, gdy bliski umiera poza placówką medyczną? Kogo należy powiadomić o jego śmierci i czy zawsze musi to być policja? Odpowiadamy na najważniejsze pytania: zgon w domu – co dalej?

Co zrobić, gdy ktoś umiera w domu?

Zgon w domu wiąże się z nieco innym postępowaniem niż zgon w szpitalu. W pierwszej kolejności należy wezwać lekarza, który potwierdzi śmierć bliskiej osoby oraz wystawi kartę zgonu. Dokument ten jest niezbędny do uzyskania aktu zgonu oraz załatwienia wszelkich formalności związanych z pochówkiem. Aby go uzyskać, warto przygotować dowód tożsamości osoby zmarłej oraz jej dokumentację medyczną, co może ułatwić określenie przyczyny śmierci.

Najprostszym rozwiązaniem, aby potwierdzić zgon w domu, jest zadzwonienie pod numer ratunkowy (112) i poinformowanie dyspozytora o śmierci bliskiej osoby. Wówczas w karetce przyjedzie osoba mająca uprawnienia do wystawienia karty zgonu. Inną możliwością jest skontaktowanie się z lekarzem podstawowej opieki zdrowotnej, u której leczyła się osoba zmarła, bo on również może dokonać oględzin zwłok i potwierdzić zgon. W domu w tym czasie nie musi być policji. Ta jest wzywana przez lekarza lub rodzinę zmarłego w przypadku, gdy do śmierci doszło w dziwnych okolicznościach lub mogły przyczynić się do niej osoby trzecie. Podobnie jest z prokuratorem – jeśli nastąpi naturalny zgon w domu, prokuratur nie prowadzi w nim żadnych działań.

gdzie zglaszac zgon2

Gdzie zgłaszać zgon w domu? 

Po otrzymaniu karty zgonu od lekarza śmierć bliskiej osoby należy zgłosić w Urzędzie Stanu Cywilnego odpowiednim dla miejsca, w której do niej doszło. Ma się na to 3 dni lub 24 godziny w przypadku zgonu na skutek choroby zakaźnej. Więcej na temat tego, jak uzyskać akt zgonu, przeczytasz tutaj: Jak można uzyskać akt zgonu i co warto o nim wiedzieć?

Dysponując kartą zgonu, można zająć się także zorganizowaniem transportu ciała i organizacją pogrzebu. Jeśli nastąpi zgon w domu, procedury nie wymagają wcześniejszego uzyskania aktu z Urzędu Stanu Cywilnego. Ten należy jednak dostarczyć później.

Kto zabiera zwłoki z domu? 

W przypadku zgonu w domu można nie wiedzieć, co robić dalej. Po wyjściu lekarza należy się skontaktować z wybranym przez siebie zakładem pogrzebowym, który zabierze ciało zmarłego do chłodni. Zgodnie z przepisami może ono bowiem przebywać jedynie do 24 godzin w temperaturze powyżej 10°C.

Na co trzeba zwracać uwagę, wybierając dom pogrzebowy? Jeśli zgon nastąpił wieczorem lub w dzień świąteczny, pierwszym wyborem zazwyczaj są zakłady działające przez całą dobę. To rozwiązanie jest o tyle wygodne, że pozwala na umówienie transportu ciała bez czekania na poranek czy kolejny dzień roboczy. Takie pogotowie pogrzebowe we Wrocławiu prowadzi między innymi zakład pogrzebowy Styks. Jako przedsiębiorstwo z ponad 30-letnim doświadczaniem doskonale rozumiemy potrzeby naszych klientów, co pozwala nam wychodzić naprzeciw ich oczekiwaniom. Dlatego też nie tylko dysponujemy szerokim wyborem usług, ale także jesteśmy dostępni o każdej porze i przez wszystkie dni w roku. Jednocześnie możemy odebrać ciało zmarłego w dogodnych godzinach dla jego bliskich, jeśli nastąpił zgon w domu, i podpowiemy, co robić dalej. Na prośbę rodziny zajmiemy się również uzyskaniem aktu zgonu w Urzędzie Stanu Cywilnego, przygotowaniem pochówku oraz oprawą ceremonii ostatniego pożegnania. Mamy doświadczenie w organizowaniu zarówno pogrzebów tradycyjnych, jak i kremacyjnych, świeckich i wyznaniowych, w tym między innymi katolickich oraz prawosławnych.

Czy do zgonu w domu przyjeżdża policja? 

Jeśli chodzi o zgon w domu, policja przyjeżdża wyłącznie do samobójstwa lub gdy zachodzi podejrzenie przestępstwa. Pomimo tego w większości przypadków i tak należy zadzwonić na numer ratunkowy, aby zgłosić śmierć bliskiej osoby i poinformować, że ma ona podłoże naturalne. Wówczas przyjedzie lekarz i wystawi kartę zgonu, a w razie wątpliwości co do naturalności przyczyny zgonu wezwie policję.