Na co trzeba zwracać uwagę, wybierając zakład pogrzebowy?

Śmierć bliskiej osoby często jest jednym z najtrudniejszych momentów w życiu, a przejścia przez niego nie ułatwia konieczność dopełnienia wielu formalności i przygotowania pogrzebu. Ten etap żałoby można sobie jednak ułatwić, wybierając odpowiednie przedsiębiorstwo pogrzebowe. Na co zwrócić uwagę przy podejmowaniu takiej decyzji? Jak wybrać zakład pogrzebowy, by być zadowolonym z usług?

Czym się różni zakład pogrzebowy od domu pogrzebowego? 

Chociaż terminy „zakład pogrzebowy” i „dom pogrzebowy” często są używane zamienne, istnieje między nimi pewna różnica związana z zakresem działalności. Zakład pogrzebowy to firma, która oferuje usługi pogrzebowe, ale nie dysponuje własną kaplicą lub chłodnią. W związku z tym transportuje zmarłych do ogólnych kostnic, gdzie dostęp ma wiele przedsiębiorstw jednocześnie. Takie ograniczenia względem zaplecza często skutkują nieco mniejszym wachlarzem usług, jednak także tutaj można spotkać się z możliwością zorganizowania ostatniego pożegnania, czy zabalsamowania zwłok. Zazwyczaj jednak odbywa się to w wynajętych pomieszczeniach, co może przekładać się na wyższe koszty usług.

Natomiast dom pogrzebowy ma już większe zaplecze, a co za tym idzie, także większe możliwości. Dysponowanie własną kaplicą, salą pożegnań, czy chłodnią, pozwala na tworzenie bogatszej oferty, która jednocześnie może być lepiej dostosowana do potrzeb rodziny zmarłego i charakteru ostatniego pożegnania.

Podsumowując, zarówno wybór zakładu pogrzebowego, jak i domu pogrzebowego, może być dobrą decyzją. Podejmując ją, warto jednak zwrócić uwagę na pewne aspekty, które ułatwią organizację pochówku lub kremacji.

Jak wybrać dobry zakład pogrzebowy

Jak wybrać dobry zakład pogrzebowy? 

Odpowiedź na pytanie, który zakład pogrzebowy wybrać, może nie być łatwa, szczególnie w miastach, gdzie w branży panuje duża konkurencja. Czym się kierować, szukając najlepszego rozwiązania?

  • Lokalizacja – to jeden z najważniejszych czynników wpływających na wybór tego, jaki zakład pogrzebowy będzie najlepszy. Ze względów logistycznych i finansowych najkorzystniejszą opcją jest znalezienie przedsiębiorstwa z siedzibą blisko swojego miejsca zamieszkania lub okolicy, z której trzeba przetransportować zmarłego. Można także zdecydować się na zakład pogrzebowy znajdujący się blisko cmentarza, co pozwoli ograniczyć wysokość kosztów związanych z przewozem ciała.
  • Usługa transportu – wybór zakładu pogrzebowego z usługą transportu ciała jest wygodnym rozwiązaniem, które ograniczy ilość spraw do załatwienia w związku z pochówkiem. Warto przy tym skontrolować, czy firma posiada niezbędne pozwolenia, a używany przez nią samochód jest oznakowany zgodnie z wymogami prawa.
  • Opinie – jeśli chodzi o zakład pogrzebowy, opinie klientów są bardzo ważne. To jedna z najważniejszych wskazówek na temat tego, czy ciało zmarłego traktowane jest z poszanowaniem i godnością oraz jak wygląda kontakt pracowników z jego rodziną.
  • Zakres usług – dobry zakład pogrzebowy to taki, który oferuje kompleksowe usługi. Załatwiając wszystkie sprawy związane z oprawą ceremonii w jednym miejscu, można zaoszczędzić nie tylko sporo pieniędzy, ale także czasu i nerwów. Co oferują firmy pogrzebowe? Ich usługi mogą się wiązać nie tylko z transportem, przechowywaniem i przygotowaniem ciała zmarłego do pochówku, ale także zakupem kwiatów, zapewnieniem oprawy muzycznej ceremonii, a nawet organizacją stypy. Więcej na jej temat przeczytasz tutaj: Jak zorganizować stypę?
  • Charakter ostatniego pożegnania – to kolejny element mający znaczenie dla tego, jak wybrać zakład pogrzebowy. Warto zwrócić na niego uwagę, zwłaszcza gdy planujemy pożegnanie świeckie lub w obrządku wyznaniowym innym niż katolicki. Nie każdy zakład może bowiem dysponować odpowiednim zapleczem lokalowym czy wiedzą niezbędną do zorganizowania godnej ceremonii.
  • Przejrzysta wycena – podejmując się wyboru zakładu pogrzebowego, warto zdecydować się na firmę, która od samego początku przedstawia jasne warunki współpracy i dokładne wyceny bez żadnych kruczków. Zwłaszcza że kosztu pogrzebu to niemała sprawa: Jaki jest koszt pogrzebu?

Jeśli nie wiesz, jak wybrać zakład pogrzebowy, a potrzebujesz wsparcia w organizacji pogrzebu, w firmie Styks chętnie służymy pomocą. Usługi pogrzebowe we Wrocławiu oraz okolicach świadczymy już od przeszło 30 lat, zapewniając kompleksową obsługę ceremonii świeckich i religijnych. Jako że zawsze stawiamy na wysoką jakość, nie bez powodu nasz zakład pogrzebowy jest tak często polecana przez klientów. Zobacz więc, w czym możemy Ci pomóc i zdaj się na naszą wiedzę oraz doświadczenie w organizacji pochówków tradycyjnych, kremacji i ekshumacji.