Jak zorganizować stypę?

Organizując poczęstunek po pogrzebie, należy zwrócić uwagę na kilka elementów, które sprawią, że wydarzenie to dopełni ceremonię pogrzebu i będzie godne pamięci zmarłego. Przede wszystkim należy zadbać o odpowiednie miejsce. Z jednej strony powinno ono zapewnić pewną intymność, która jest niezbędna dla niezakłóconego wspólnego przeżywania śmierci zmarłej osoby, z drugiej znów być położone na tyle blisko, by uczestnicy stypy nie musieli marnować czasu na dojazd i łatwo do niego dotarli. 

Jak się organizuje stypę? 

Zazwyczaj przyjęcie po pogrzebie jest organizowane albo w domu, albo w restauracji. To drugie rozwiązanie jest jednak o tyle korzystniejsze, że pozwala przenieść odpowiedzialność za przygotowanie poczęstunku na inne osoby, a tym samym pozostawia przestrzeń na przeżywanie żałoby w taki sposób, jakiego się potrzebuje. Jednocześnie ogranicza stres związany z zaplanowaniem i zadbaniem o prawidłowy przebieg całego spotkania.

Jak zorganizować stypę w restauracji? Znając datę pogrzebu lub kremacji, należy udać się do wybranego przez siebie lokalu, najlepiej sprawdzonego albo cieszącego się dobrymi opiniami, i zarezerwować go na daną godzinę i określoną liczbę osób. Zazwyczaj w tym momencie lub ewentualnie w kolejnych dniach wybiera się dania, które zostaną podane podczas spotkania. Tutaj najlepszą opcją są klasyczne potrawy. Warto się także zorientować, czy wśród gości będą wegetarianie/weganie lub osoby będące na dietach zdrowotnych i w razie potrzeby zamówić dla nich osobny, dostosowany obiad.

Ile trwa stypa w restauracji? Wszystko zależy od konkretnego lokalu. Zazwyczaj jednak na tę okoliczność rezerwuje się kilka godzin, a sam poczęstunek składa się z kilkudaniowego obiadu oraz deseru i kawy/herbaty.

Można także zrezygnować z samodzielnego przygotowania poczęstunku po pogrzebie, zlecając to zadanie na przykład przedsiębiorstwu pogrzebowemu. Organizacja stypy we Wrocławiu to zaledwie jedna z wielu usług, które ma w swojej ofercie firma Styks. Dzięki dużemu doświadczeniu w branży funeralnej doskonale rozumiemy potrzeby osób, które straciły kogoś bliskiego, i chcemy pomóc im przejść przez ten trudny czas, ściągając z ich barków jak najwięcej obowiązków. Dlatego też oferujemy kompleksową organizację pogrzebów, począwszy od dopełnienia formalności, poprzez doradztwo i zapewnienie godnej oprawy, aż po przygotowanie stypy.

Tutaj znów znajdziesz więcej informacji o organizacji pogrzebu: Organizacja pogrzebu: Krok po kroku. Jak przygotować pogrzeb – poradnik.

Czy na stypę się zaprasza

Kiedy organizuje się stypę? 

Ze względu na to, po co jest stypa i jakie ma znaczenie dla bliskich i przyjaciół zmarłego, organizuje się ją zazwyczaj tuż po uroczystościach pogrzebowych. Jednak, pomimo pewnej tradycji tego typu spotkań, wcale nie ma obowiązku ich przygotowywania. Jeśli rodzina nie życzy sobie planowania i uczestnictwa w takim wydarzeniu, należy bezwzględnie uszanować ich wolę. Zwłaszcza że dla niektórych osób te kilka godzin spędzonych na wspominaniu zmarłego może być nie do udźwignięcia.

Kto płaci za stypę?

Koszt stypy ponosi zazwyczaj osoba organizująca pogrzeb i ponosząca inne koszty związane z pochówkiem. Wydatki te stanowią tzw. długi spadkowe, które następnie mogą być rozliczone pomiędzy osobami dziedziczącymi po zmarłym. Co więcej, orzecznictwo Sądu Najwyższego wskazuje, że ze względu na charakter, jaki ma stypa, koszt jej organizacji może być wliczony w koszty pogrzebu i zostać zwrócony na podobnych zasadach jak inne wydatki związane z pochówkiem. Więcej na temat kosztów pogrzebu przeczytasz tutaj: Jaki jest koszt pogrzebu w Polsce i co na niego wpływa?

Czy na stypę się zaprasza? 

Zwyczajowo zaproszenie na stypę następuje na zakończenie ceremonii w krótkiej przemowie wygłoszonej przez osobę bliską zmarłemu, pracownika domu pogrzebowego lub mistrza ceremonii. Można jednak zrezygnować z formy takiego otwartego poczęstunku i zaprosić na niego tylko wybrane osoby. Ze względu na to, jaki charakter ma stypa, co to jest i z czym się wiąże, zazwyczaj wśród gości znajduje się najbliżsi zmarłego, przyjaciele oraz ta część rodziny, która przyjechała z daleka. Decydując się na takie rozwiązanie, każdą osobę należy zaprosić pojedynczo, najlepiej z odpowiednim zapasem czasu tak, by mogła odpowiednio zaplanować cały dzień. Jednocześnie nie trzeba mieć gotowej odpowiedzi na to, ile trwa stypa, nawet jeśli jest organizowana w restauracji. Często bowiem czas takich wydarzeń się skraca lub wydłuża w zależności od potrzeb zaproszonych gości.

Alkohol na stypie

Może się pojawić, ale nie musi. Wszystko zależy od tego, jaki charakter będzie mieć poczęstunek: czy jest to okazja do refleksji i zadumy, czy raczej próba przezwyciężenia smutku i powrotu do normalności. Jeśli zdecydujemy się na alkohol, warto wziąć pod uwagę panującą pogodę. W zimowy dzień dobrze rozgrzać się kieliszkiem wódki czy kieliszkiem czerwonego wina.

Muzyka

Oczywiście można z niej zrezygnować albo wybrać bardzo klasyczne utwory. Przyjęło się również, że na stypach odtwarzane są melodie, które szczególnie upodobał sobie zmarły.