Na co zwracać uwagę przy wyborze urny pogrzebowej?

Wiele osób, które decyduje się na pochówek z kremacją bliskiej osoby, zastanawia się, jaką urnę wybrać. Będąca symbolicznym miejscem przechowywania prochów powinna nie tylko odpowiadać estetycznym preferencjom rodziny, ale także spełniać inne jej potrzeby. Na co zwrócić uwagę podczas wyboru urny? Rodzaje, materiały, wzory.

Jakie są rodzaje urn? 

Rodzaje urn pogrzebowych można podzielić według różnych kryteriów. Poszczególne modele mogą różnić się wielkością, kształtem, rodzajem materiału, z jakiego zostały wykonane czy walorami artystycznymi. Zobacz również, jak wygląda ta kwestia w przypadku trumien: Jaką trumnę wybrać? Rodzaje, wymiary, ceny

Rodzaje urn według wielkości

Jednym z kryteriów, które można przyjąć, aby wyznaczyć rodzaje urn pogrzebowych, jest ich rozmiar. Standardowa ma pojemność około 3-4 litrów, co wystarcza do pomieszczenia prochów osoby dorosłej o przeciętnej masie ciała. Występują jednak także odpowiednio mniejsze urny dla dzieci, urny w rozmiarze medium, czy duże urny dla szczątków dwóch osób lub osoby o niestandardowej budowie ciała. Prócz tego można znaleźć także urny-relkiwiarze, w których przechowuje się niewielką część prochów zmarłego.

Rodzaje urn pogrzebowych według kształtu

Zastanawiając się nad tym, jaką urnę wybrać, trzeba wziąć pod uwagę również kształt naczynia. Te standardowe mają formę graniastosłupa lub walca, często z wąską szyjką i szerszą podstawą. Jaka jeszcze może być urna na prochy? Rodzaje według kształtu:

  • urna w kształcie trumny,
  • urna przypominająca skrzynię,
  • urna w kształcie zamykanego dzbana lub flakonu,
  • urna w kształcie łezki,
  • urna w kształcie księgi.

Rodzaje urn pogrzebowych według materiału wykonania

Kolejnym kryterium, które można przyjąć, jest to, z czego wykonana jest urna. Na jakie naczynia można się zdecydować?

  • Urna drewniana – urny drewniane zazwyczaj są wykonywane z drewna sosnowego lub dębowego, które następnie jest malowane na wysoki połysk lub matowo. Surowiec dodatkowo jest impregnowany, co zwiększa jego wytrzymałość i trwałość. Dzięki temu z powodzeniem przetrwa wiele lat.
  • Urna kamienna – powstają przede wszystkim z marmuru, granitu, onyksu lub kamienia mieszanego. Odznaczają się wysoką trwałością, jednak jednocześnie są dość ciężkie. Co więcej, nie należą do budżetowych rozwiązań.
  • Urna ceramiczna – urny ceramiczne wyróżniają się zróżnicowanymi kształtami oraz bogatą kolorystyką. Są też bardzo wytrzymałe.
  • Urna kompozytowa – tego typu naczynia powstają z tworzyw sztucznych, niekiedy ulegających biodegradacji. Ich główną zaletą jest korzystna cena oraz dość duża trwałość.
  • Urna ekologiczna – na rynku można znaleźć także urny wykonane z wikliny, celulozy, filcu czy innych naturalnych materiałów, które z czasem ulegają rozkładowi, pozwalając szczątkom powrócić do natury.
  • Urna metalowa – ten typ urn dostępny jest w różnych kolorach, kształtach i rozmiarach. Wyróżnia się także przystępnymi cenami i wyjątkową trwałością.

jak wybrać urnę

Rodzaje urn pogrzebowych według estetyki

Biorąc pod uwagę, co to jest urna i jakie ma znaczenie, trudno pominąć jej walory estetyczne. Naczynia służące przechowywaniu prochów mogą być minimalistyczne lub bogato zdobione. Często ich wygląd zawiera odniesienia religijne lub w przypadku pochówków świeckich – do wykonywanego zawodu, hobby czy cech usposobienia zmarłego. Taka personalizowana urna jest doskonałym sposobem na upamiętnienie bliskiej osoby, a niekiedy może nawet ułatwiać przejście przez proces żałoby.

Jakie urny są najtrwalsze? 

Wśród najtrwalszych rodzajów urn pogrzebowych można wymienić przede wszystkim te wykonane z metalu (stali nierdzewnej, mosiądzu, brązu) i kamienia. Sporą wytrzymałość wykazują także urny z kompozytów żywicowych oraz wykonane z wysokiej jakości ceramiki.

Jaka urna do ziemi? 

Zastanawiając się nad tym, jaką urnę wybrać do pochówku w ziemi, trzeba wziąć pod uwagę przede wszystkim rodzaj grobu, trwałość naczynia oraz czynniki ekologiczne. Groby urnowe murowane ze względu na swoją konstrukcję same w sobie skutecznie chronią urnę. Natomiast złożenie naczynia z prochami bezpośrednio w ziemi może wymagać podjęcia dodatkowych decyzji. Jeśli prochy mają połączyć się z ziemią, warto wybierać biodegradowalne urny z naturalnych materiałów, które w trakcie rozpadu nie zanieczyszczają środowiska. Natomiast w przypadku, gdy oczekuje się przede wszystkim zachowania szczątków w nienaruszonym stanie, lepiej sprawdzą się urny drewniane, kamienne lub ceramiczne.

Nie wiesz, jaka urna najlepsza? Zakład pogrzebowy Styks oferuje trumny i urny w różnych rozmiarach, kształtach oraz kolorach. Dodatkowo świadczymy szeroki wachlarz usług związanych z organizacją pochówków i transportem ciała. Możemy również pomóc w dopełnieniu kwestii urzędowych związanych z uzyskaniem aktu zgonu oraz świadczeń ZUS.

Zobacz jeszcze, na co trzeba zwracać uwagę, wybierając zakład pogrzebowy.