Pielęgnując pamięć o zmarłych, warto zadbać również o ich nagrobki. Należy jednak pamiętać, że ze względu na rodzaj materiału, z jakiego wykonany jest pomnik, czyszczenie grobów nie zawsze przebiega tak samo lub z wykorzystaniem tych samych materiałów. Jak więc poradzić sobie z najczęstszymi zabrudzeniami? Kiedy można się zdecydować na mycie pomnika wodą z octem, a kiedy niezbędny jest preparat do czyszczenia nagrobków?
Jak zadbać o grób?
Dbanie o grób bliskiej osoby nie sprowadza się wyłącznie do jego regularnego odwiedzania, przynoszenia kwiatów czy palenia zniczy. Pomnik wymaga bowiem regularnego mycia oraz konserwacji, co pozwoli nie tylko na utrzymanie jego estetycznego wyglądu, ale również zabezpieczy go przed działaniem szkodliwych czynników atmosferycznych. Pielęgnacja grobów wiąże się jednak zachowania pewnych zasad, co pomoże ograniczyć ryzyko ich uszkodzenia. O czym więc należy pamiętać?
1. Dobierz rodzaj pielęgnacji do rodzaju materiału, z którego wykonano pomnik
Planując czyszczenie nagrobka, należy rozeznać się, z jakim materiałem ma się do czynienia, i odpowiednio dobrać środki pielęgnacyjne. Na przykład, marmur jest podatny na wchłanianie wody, dlatego nie powinien być nadmiernie moczony, a piaskowiec można łatwo uszkodzić nieodpowiednimi chemikaliami. Żółte plamy na pomniku szybko zejdą znów z pomocą przygotowanej samodzielnie gęstej pasty z sody oczyszczonej i wody.
2. Wybierz odpowiedni dzień
Jeśli planujesz czyszczenie nagrobka środkami chemicznymi, wybierz dzień, w który ani nie pada, ani nie świeci ostre słońce. Działanie bezpośrednich promieni słonecznych na nagrobek może powodować, że detergent stosowany do mycia pomnika zdąży wyschnąć, zanim zostanie dokładnie rozprowadzony, wywołując plamy. Natomiast opady lub duża wilgotność powietrza często utrudniają jego wchłaniane.
3. Pamiętaj o regularności.
Czyszczenie grobów powinno odbywać się regularnie, co kilka miesięcy. Dzięki temu można nie tylko zaoszczędzić sobie pracy związanej ze żmudnym szorowaniem, ale także w miarę na bieżąco kontrolować stan pomnika.
Jak dbać o grób?
W kwestii tego, jak dbać o grób, warto stawiać przede wszystkim na profilaktykę. Regularne usuwanie liści, pielęgnacja roślin czy właściwie przeprowadzona konserwacja mogą znacznie ograniczyć problemy z plamami oraz ubytkami. Dodatkowo zapobiegają szybszemu niszczeniu pomnika, utrwalając pamięć o zmarłych dla kolejnych pokoleń.
Co istotne, czyszczeniem grobów wcale nie trzeba zajmować się samodzielnie. Na rynku działa bowiem wiele firm mających w swojej ofercie właśnie takie usługi. Jedną z nich jest zakład pogrzebowy Styks, który proponuje sprzątanie grobów we Wrocławiu i okolicach. Opieka, którą oferujemy, może obejmować nie tylko mycie i czyszczenie, ale także, na przykład, konserwację pomnika. Prócz tego, świadczymy usługi związane z transportem zwłok i przygotowaniem ostatniego pożegnania. Korzystając z naszego doświadczenia, nie musisz orientować się, jak wygląda organizacja pogrzebu krok po kroku czy co i gdzie trzeba załatwić w związku ze śmiercią bliskiej osoby.
Zobacz również, na co trzeba zwracać uwagę, wybierając zakład pogrzebowy?
Po jakim czasie sprzątać grób?
Według wciąż często praktykowanych tradycji grobu nie sprząta się przez 6 tygodni od dnia śmierci danej osoby. Ma to związek z przekonaniem, że przez ten czas może ona jeszcze wracać do miejsca swojego spoczynku lub domu i korzystać ze rzeczy, które dawniej do niej należały. Jednak ze względów praktycznych oraz wewnętrznych regulaminów ustalanych przez zarządców cmentarza w rzeczywistości okres ten bywa wielokrotnie krótszy.
Co do czyszczenia grobu?
Czyszczenie nagrobka z granitu czy każdego innego materiału wymaga przygotowania odpowiedniego preparatu oraz środków ochronnych, które zabezpieczą skórę i ubranie przed działaniem silnych chemikaliów. Należy także pamiętać o miękkiej gąbce, ściereczkach oraz wiadrze z wodą, o ile wymaga tego formuła stosowanego produktu.
Co do czyszczenia pomnika na cmentarzu?
Czyszczenie grobu z lastryko
Czyszczenie grobu z lastryko nie wymaga aż takiej ostrożności jak tego z marmuru czy piaskowca, ale i tutaj warto pamiętać o stosowaniu odpowiednich środków chemicznych i unikaniu ostrych przyrządów, które mogłyby zmatowić powierzchnię płyty. Do mycia sprawdzi się na przykład ciepła woda z proszkiem do prania lub płynem do naczyń i szczotka ryżowa, a do usuwania tłustych plam soda oczyszczona. Należy przy tym pamiętać, że po zakończonym czyszczeniu trzeba usunąć pozostałości detergentu – pomoże to uniknąć przebarwień oraz całkowitego zniszczenia struktury lastryko.
Czyszczenie grobu z granitu
Pomimo wysokiej trwałości granit nie jest całkowicie odporny na działanie czynników zewnętrznych, dlatego też wymaga regularnego mycia i konserwacji. W tym celu najlepiej jest sięgnąć po naturalne środki – wodę lub wodę z dodatku octu w proporcji 2:1. Ocet nie tylko działa nabłyszczająco, ale także likwiduje smugi i zacieki, dzięki czemu nagrobek prezentuje się jeszcze estetyczniej. Czyszczenie grobu z granitu można przeprowadzić także z wykorzystaniem chemii przeznaczonej do mycia pomników, zwłaszcza gdy ma dodatek kwasu mrówkowego lub chlorowodorowego, które działają delikatnie, ale skutecznie. Dzięki optymalnie dobranym składnikom środki te wnikają głęboko w kamień, podkreślając jego rysunek oraz usuwając plamy. Dodatkowo, aby pielęgnacja pomnika z granitu była faktycznie skuteczna, należy zmyć pozostałości detergentu i wytrzeć nagrobek do sucha miękką ściereczką.
Czyszczenie grobu z piaskowca
Czyszczenie grobu z piaskowca wymaga zachowania szczególnej ostrożności. Chociaż kamień ten jest odporny na działanie niekorzystnych warunków atmosferycznych, odznacza się wysoką wrażliwością na chemikalia i produkty na bazie octu. Najlepiej jest myć go gąbką, wykorzystując do tego wodę z dodatkiem płynu do naczyń. Jednocześnie powinno unikać się używania metalowych lub ostro zakończonych przedmiotów do usuwania grubszych warstw zabrudzeń.
Czyszczenie grobu z marmuru
Czym myć pomnik z marmuru? Jako że jest to materiał porowaty i bardzo wrażliwy na kwasy, do jego mycia najlepiej jest stosować łagodne detergenty, takie jak płyn do naczyń lub dedykowane środki. Co ważne, czyszczenie octem lub kwaskiem cytrynowym może wywołać trudne do usunięcia plamy.
Jak konserwować pomnik?
Niezależnie od tego, z jakiego materiału wykonany jest pomnik, najrzadziej co kilka lat należy przeprowadzić jego konserwację. Pomoże to zabezpieczyć powierzchnię płyty przed wchłanianiem wilgoci, czynnikami atmosferycznymi oraz zanieczyszczeniami.
Pierwszym krokiem jest czyszczenie grobu. Cmentarz, szczególnie schowany w cieniu drzew, może generować sporo zanieczyszczeń, które należy dokładnie usunąć przed właściwą impregnacją. Następnie pomnik należy umyć i osuszyć. Sama konserwacja polega znów na nałożeniu specjalnego środka ochronnego. Ten, wnikając w kamień, tworzy specjalną powłokę utrudniającą przywieranie zabrudzeń oraz przenikanie wilgoci w jego strukturę.
Czym nabłyszczyć pomnik z granitu?
Pielęgnacja nagrobka z granitu często wiąże się także z jego dodatkowym nabłyszczeniem. Tak zadbany kamień nie tylko prezentuje się o wiele bardziej estetycznie, ale również wygląda na nowszy. Aby nadać granitowi połysk, można zastosować gotowe środki nabłyszczające. Na rynku dostępne są między innymi preparaty w postaci past, kremów, wosków, a nawet sprayów. Ich aplikacja nie jest trudna, a dzięki optymalnie dobranym składnikom działają skutecznie i długotrwale. W pielęgnacji pomnika z granitu sprawdzą się także naturalne metody, w tym ocet oraz polerowanie mikrofibrą.
Jak wyczyścić nagrobek z wosku?
W kwestii tego, jak wyczyścić nagrobek z wosku, najlepiej jest sięgnąć po najprostsze sposoby. Najpierw należy usunąć nadmiar wosku, zeskrobując go plastikową, gumową lub drewnianą szpatułką. Jednocześnie warto pamiętać, by nie miała ona ostrych krawędzi, które łatwo mogłyby uszkodzić powierzchnię płyty. Ewentualne pozostałości można znów potraktować pastą z sody oczyszczonej i wody, mydłem lub specjalnym preparatem do czyszczenia nagrobków. Metody te pomogą zwalczyć również żółte plamy na pomniku.