Jak zadbać o grób?

Zadbanie o groby najbliższych to jeden z obowiązków, które warto wykonywać częściej niż raz do roku. Główne porządki robimy przeważnie, gdy zbliża się dzień Wszystkich Świętych.  Nie zapomnijmy jednak również o zadbanie grobu w codziennych odwiedzinach. Często bowiem przychodząc na cmentarz (nawet w jednodniowych odstępach), grób najbliższych można zastać w innym, niż pozostał on po poprzedniej wizycie, stanie.

Co zatem należy do najczęstszych  czynności podczas częstszych odwiedzin? Są to głównie mycie, posprzątanie oraz zapalenie znicza na pomniku zmarłego.

Porządkowanie grobu należy rozpocząć od dokładnego umycia pomnika. Najlepsza w tym przypadku będzie woda wraz z detergentem. W celu jak najlepszego umycia grobu, należy wszystkie przedmioty leżące na grobie, na wstępie zdjąć. Myjąc pomnik, nie zapomnijmy o bocznych ściankach grobu. Zabierając się za mycie grobu, warto pomyśleć o większej szczotce myjącej. Dzięki niej, osoby starsze, w szybki sposób poradzą sobie z zabrudzeniami. Przydatna będzie także skrobaczka. Zastosujemy ją w przypadku zeskrobania zaschniętego wosku lub innych ciężkich zabrudzeń. Porządki dobrze zakończyć zamiatając wokół grobu. Często bowiem znajdą się tam liście spadające z drzew i inne zanieczyszczenia. Przyrządy do porządkowania możemy schować w specjalnie przygotowanym do tego celu schowku, który często znajduje się w ławce.

Po posprzątaniu, przychodzi czas na zapalenie znicza i ułożenie kwiatów. Oba przedmioty są symbolem pamięci, szacunku i miłości wobec zmarłych.  Wybierając znicze, warto zwrócić uwagę na ich trwałość. Im dłużej będą się paliły, tym lepiej. Lepiej nie kupować także zniczów w plastikowych opakowaniach, ponieważ mogą się przepalić i cały wosk zostanie na pomniku. W przypadku kwiatów, często wybierane są te prawdziwe. Najbardziej popularnymi są chryzantemy. Sztuczne kwiaty, także cieszą się powodzeniem. Głównie ze względu na to, iż dłużej się one trzymają.

Niestety czasami zdarzają się takie sytuacji, w których groby zostają okradzione. Aby zabezpieczyć się przed takim aktem, warto przywiązać kwiaty lub wiązankę do wazonu.

Dodatkowo, należy przyjrzeć się, czy pomnik nie przechyla się na jedną ze stron lub zapada się w ziemię. W takich sytuacjach należy jak najszybciej poradzić sobie z tym problemem. Pomoc znajdziemy w firmach specjalizujących się ową dziedziną.

Zadzwoń do nas
Aby ustalić szczegóły

Facebook