Jak podziękować za kondolencje?

Podziękowania za kondolencje są wyrazem szacunku dla składających je osób, dlatego też warto się zdecydować na ten drobny, ale znaczący gest. Jak i kiedy jest jednak najlepiej podziękować za słowa wsparcia? Co powinna zawierać odpowiedź na kondolencje złożone pisemnie lub za pośrednictwem mediów społecznościowych? Poznaj najważniejsze aspekty tego zagadnienia.

Czy za kondolencje się dziękuje?

Chociaż można się zastanawiać, czy za kondolencje się dziękuje, w Polsce jest to powszechnie przyjętym zwyczajem, choć forma podziękowań może się różnić w zależności od okoliczności i miejsca ich złożenia. Wiele w tej kwestii zależy także od indywidualnych preferencji osób je przyjmujących oraz tego, czy rodzina zmarłego w ogóle sobie życzyła kondolencji.

Warto mieć także na uwadze, że podziękowania za kondolencje nie są obligatoryjne i wcale nie trzeba ich otrzymać w odpowiedzi na swoje słowa. Żegnanie bliskiego zmarłego jest często tak intensywnym i emocjonalnym przeżyciem, że wiele osób w dniu pogrzebu nie będzie się w stanie zdobyć na odpowiedź. Z tego względu nie jest niczym zaskakującym, gdy rodzina składa podziękowania za kondolencje i udział w pogrzebie zbiorowo za pośrednictwem osób trzecich, na przykład, pracowników domu pogrzebowego, lub z opóźnieniem.

podziekowania za kondolencje

Jak podziękować za kondolencje? 

Podziękowania za kondolencje mogą mieć różne postaci, począwszy od bezpośrednich, poprzez pisemne, aż po zbiorowe. Czym jednak kierować się przy wyborze formy odpowiedzi na złożone wyrazy współczucia? Jak podziękować za kondolencje słowne, listowne lub przesłane za pośrednictwem maila/wiadomości SMS?

Podziękowania za kondolencje złożone osobiście

Jeśli ktoś składa kondolencje słownie, na przykład jako odpowiedź na informację o śmierci bliskiej osoby lub po zakończeniu ceremonii pogrzebowej, najlepiej jest podziękować od razu, o ile istnieje taka możliwość. Bezpośrednie podziękowania za kondolencje nie muszą być długie. Często wystarczy krótki, szczery zwrot, na przykład: „Dziękuję za wsparcie i pamięć”, „Doceniam Twoje wsparcie i pomoc” czy „Dziękuję, że jesteś tutaj z nami.”

Podziękowania za kondolencje złożone listownie

Kondolencje składane listownie często mają oficjalny charakter, dlatego też odpowiedź na nie jest w dobrym tonie. Jednocześnie, chociaż nie musi zostać napisana ona od razu po otrzymaniu listu, nie warto też zbytnio zwlekać.

Jeśli chodzi o listowne podziękowania za kondolencje, wzory takich odpowiedzi zazwyczaj wyglądają podobnie i obejmują krótkie wyrazy wdzięczności za otrzymaną wiadomość i pamięć. Mogą brzmieć następująco: „Szanowni Państwo, serdecznie dziękujemy za okazane wsparcie i ciepłe słowa skierowane do nas po śmierci [imię nazwisko]. Państwa współczucie bardzo pomogło nam w tym trudnym czasie. Z wyrazami szacunku,”

Podziękowanie za kondolencje złożone za pośrednictwem mediów społecznościowych

Podziękowanie za kondolencje na Fb lub podobne mu portale społecznościowe można składać na dwa sposoby – bezpośrednio pod zamieszczonym postem lub komentarzem, jak i zbiorczo, na swojej tablicy. W pierwszym z tych przypadków zazwyczaj wystarczają proste słowa „dziękuję” lub „dziękuję za pamięć”, ewentualnie odpowiedź za pomocą emotikonów. Natomiast zamieszczając post na swojej tablicy, warto potraktować go jako pisemne, zbiorcze podziękowanie za kondolencje, choć w nieco mniej formalnej wersji.

Jeśli przyszło Ci pożegnać bliską osobę, mogą Ci się przydać również informacje, czym jest mowa pogrzebowa i jak ją napisać.

Podziękowanie za kondolencje złożone mailowo

Co odpowiedzieć na kondolencje złożone mailowo? Takie podziękowania mają zazwyczaj nieco mniej oficjalny charakter, jednak również wymagają zachowania odpowiedniego tonu. W wiadomości do nadawcy można napisać na przykład: „Droga/i [imię] dziękujemy za przesłane kondolencje. Śmierć [imię] była ogromnym ciosem, dlatego Twoje słowa wsparcia są dla nas szczególnie cenne.”

Wiedząc, jak dużym przedsięwzięciem jest organizacja pogrzebu krok po kroku, pragniemy wyjść naprzeciw Państwa oczekiwaniom i zaproponować usługi pogrzebowe we Wrocławiu na najwyższym poziomie. Zakład pogrzebowy Styks to firma z ponad 30-letnia tradycją i rozbudowaną ofertą. Obejmuje ona nie tylko zaplanowanie pogrzebu, transport ciała i oprawę ceremonii, ale także dopełnianie formalności urzędowych czy pomoc w uzyskaniu świadczeń z ZUSu.