Chociaż ostatnie pożegnanie może przebiegać w różny sposób, w zależności od charakteru czy rodzaju uroczystości, warto zadbać, by towarzyszyła mu mowa pogrzebowa. Co powinna zawierać? Kto i kiedy powinien ją wygłosić? Zobacz, jak przygotować mowę pożegnalną godną pamięci osoby zmarłej.
Czy mowa pogrzebowa jest konieczna?
Mowa pożegnalna nie jest obowiązkowa, jednak stanowi wspaniały gest w stosunku do żegnanej osoby. Pozwala nie tylko na uczczenie jej pamięci, ale także wspólne wspominanie przez uczestników pogrzebu. Jednocześnie, porównywalnie, jak na przykład kwiaty na pogrzeb czy odpowiedni ubiór umożliwia oddanie hołdu zmarłemu. Warto przy tym pamiętać, że jeśli bliscy nie są w stanie jej odczytać, nie będzie w złym tonie, jeśli zrobi to ktoś inny. Emocje związane z ostatnim pożegnaniem bywają dość silne i czasami mogą uniemożliwić wygłoszenie przygotowanej wcześniej mowy pogrzebowej.
Co powiedzieć w mowie pogrzebowej?
Podczas pożegnania bliskiej osoby zawsze najlepiej działa mowa pogrzebowa od serca. Pełna autentycznych uczuć i szczerości pozwoli nie tylko oddać hołd zmarłemu, ale także będzie akcentowała wspólnie spędzony czas i wagę jego relacji z otoczeniem. Przygotowując mowę pogrzebową, warto skupić się przede wszystkim na cechach osobowości żegnanej osoby, jej osiągnięciach, czy zasługach. Można sięgnąć także po wspomnienia, których jest częścią. Co istotne, jako że każda relacja ma inny charakter, inaczej będzie wyglądała mowa pogrzebowa dla mamy, taty lub innej blisko spokrewnionej osoby, a inaczej mowa pogrzebowa dla przyjaciela.
Jak napisać mowę pogrzebową wzór?
Pomimo tego, że nie istnieje jeden słuszny sposób na to, jak napisać ostatnie pożegnanie, warto zachować pewny porządek, który sprawi, że przemowa będzie łatwiejsza w odbiorze. Ważne jest także, by mowa pogrzebowa nie była zbyt długa, zwłaszcza jeśli przemowy planuje kilka osób.
Wstęp
Każda mowa pogrzebowa powinna zaczynać się od powitania uczestników pogrzebu oraz podziękowania im za obecność. Na wstępie można także krótko opisać relację z żegnaną osobą oraz bardzo ogólnie zarysować jej postać.
Rozwinięcie
To najważniejsza i najbardziej osobista część, jaką ma mowa pożegnalna na pogrzebie. Przykłady takiej mogą zawierać zarówno wspólne wspomnienia, opis osiągnięć, jak i inne odniesienia do życia osoby zmarłej. Zawsze mile widziane jest także wspomnienie o tym, jak wielką rolę odegrała i ile znaczyła dla wygłaszającego mowę.
Zakończenie
Przemowy pogrzebowe można zakończyć między innymi krótkim podsumowaniem życia bliskiego zmarłego oraz słowami pożegnania. To także najlepszy moment, by podkreślić wymiar swojej straty oraz wyrazić nadzieję na wieczny spokój żegnanej osoby i ewentualne ponowne spotkanie po śmierci.
Mowa pogrzebowa to jedno, zobacz, o czym jeszcze należy pamiętać, biorąc udział w pogrzebie: Zobacz: Czego nie wolno robić na pogrzebie, czyli pogrzebowy savoir-vivre.
Jak zacząć mowę pogrzebową?
Mowa pogrzebowa dla taty, babci czy innej bliskiej osoby może zaczynać się podobny sposób:
- „Drodzy zebrani, w imieniu swoim i całej rodziny chcę podziękować za przybycie na uroczystość ostatniego pożegnania [imię]”.
- „Spotykamy się dzisiaj dla uczczenia pamięci [imię], który był bliski nam wszystkim”.
- „Odszedł nasz ukochany tata/dziadek/itp. [imię], którego z bólem serca musimy dzisiaj odprowadzić na miejsce wiecznego spoczynku”.
Ta część przemowy powinna być stosowna i pełna szacunku dla zmarłego. Mogą się w niej znajdować zarówno określenia dotyczące stopnia pokrewieństwa i opisu relacji, jak i krótki wstęp do życiorysu zmarłego.
Jak zakończyć mowę pogrzebową?
Po rozwinięciu, które zazwyczaj jest mocno nacechowane emocjami, należy zadbać o łagodne podsumowanie przemowy. Jakie zakończenie może mieć mowa pogrzebowa? Przykład, i to niejeden, podajemy poniżej:
- „Niech [imię] spoczywa w pokoju, a pamięć o nim żyje w naszych sercach”.
- „Żegnaj, drogi [imię]. Na zawsze pozostaniesz w naszych sercach i pamięci”.
- „Drogi [imię] Twoja śmierć to niepowetowana strata. Niech Ci ziemia lekką będzie”.
- „[Imię], do zobaczenia po drugiej stronie”.
Jeśli chcesz godnie pożegnać bliską sobie osobę, a nie wiesz, jak powinna wyglądać dobrze napisana mowa pogrzebowa dla babci lub rodzica, zdaj się na zakład pogrzebowy Styks. Prócz kompleksowej organizacji i oprawy pogrzebów oferujemy również mowy pogrzebowe we Wrocławiu i okolicach. Każda z nich powstaje indywidualnie i bazuje na informacjach rodziny, co pozwala oszczędzić ogólników i pustych frazesów, a przez to godnie dopełnia ceremonii ostatniego pożegnania.