Jak poradzić sobie ze śmiercią bliskiej osoby?

Śmierć bliskiej osoby pozostawia głęboką wyrwę. Kochając kogoś trudno bowiem wyobrazić sobie codzienne życie, w momencie, gdy go zabraknie. Początkowe tygodnie są szczególnie trudne, jednak pocieszenie może przynieść żałoba przeżywana zgodnie z indywidualnymi potrzebami. Jak poradzić sobie po śmierci bliskiej osoby?

Jak pogodzić się ze śmiercią bliskiej osoby? 

Życie po śmierci bliskiej osoby, mimo tego, że jest trudne, musi trwać. Zaadaptowanie się do nowej rzeczywistości może jednak wymagać co najmniej kilku tygodni. Warto jednak pamiętać, że żałoba nie ma terminu ważności i każdy przeżywa ją we własnym tempie – i to jest w porządku. Jeśli jednak ma się poczucie, że mimo upływu czasu, pocieszenie po śmierci bliskiej osoby nie przychodzi, a jej odejście wciąż boli tak samo, należy sięgnąć po specjalistyczną pomoc. Czasami bez rozmowy z psychologiem, czy osobami w grupach wsparcia, które przeżywają to samo, trudno będzie stworzyć swój świat na nowo. Decydując się na nią, nie należy traktować się oceniająco – nawet jeśli otoczenie uważa, że już dawno powinno poradzić się sobie z żałobą. Psychoterapia, czy to indywidualna, czy grupowa, albo sięgnięcie po leki nie jest słabością, a wyrazem siły i troski o to, by poprzez siebie zachować pamięci o zmarłym.

Ile trwa depresja po śmierci bliskiej osoby? 

Życie po śmierci bliskiej osoby nigdy nie będzie takie jak wcześniej, dlatego jedynym krokiem do ukojenia jest zaakceptowanie jej śmierci. Pomóc ma w tym żałoba, czyli czas przeznaczony na pogodzenie się ze stratą i uhonorowanie zmarłego. Jak długo można przeżywać śmierć bliskiej osoby? Na to pytanie nie ma jednoznacznej odpowiedzi. Żałoba to proces zależny od wielu czynników, przez co zawsze trwa tyle, ile powinien. Nawet jeśli komuś wystarczy kilka tygodni, by wrócić do równowagi, to nie oznacza to, że osoby potrzebujące na to wielu miesięcy, albo nawet lat, robią coś niewłaściwego.

Należy przy tym jednak pamiętać o jednym. Chociaż smutek i obawy po śmierci bliskiej osoby są naturalne, ich permanentne stany mogą być objawem depresji. Depresja jest znów chorobą, która wymaga leczenia, dlatego nie należy bać się korzystać z pomocy. Czasami może bowiem nie być innego sposobu na to, jak pogodzić się ze śmiercią bliskiej osoby.

Jak poradzić sobie z bólem po stracie bliskiej osoby

Jak poradzić sobie z bólem po stracie bliskiej osoby? 

Gdy umiera bliska osoba, szczególnie gdy jej śmierć jest niespodziewana, można mieć wrażenie, że życie już nigdy nie wróci na poprzednie tory, a uczucie przygnębienia i zdezorientowania nigdy się nie skończy. Co można wówczas zrobić, aby sobie pomóc?

Zaplanuj ceremonię pogrzebową w sposób upamiętniający osobę zmarłą

Życie po śmierci bliskiej osoby zaczyna się nie w momencie pogrzebu, ale wcześniej, dlatego warto zadbać, by już ta uroczystość była wyrazem pamięci i szacunku do zmarłego. Chociaż to trudny moment, często przeżywany jeszcze w stanie dużego szoku, może pomóc rozpocząć proces radzenia sobie ze stratą. Pomocne w jego przeżyciu jest zwrócenie się do przedsiębiorstwa pogrzebowego, które sprawnie przeprowadzi rodzinę przez wszystkie sprawy urzędowe i organizację pogrzebu. Zakłady pogrzebowe we Wrocławiu Styks działają już od ponad 30 lat, oferując szeroki zakres usług. Dzięki kompleksowej ofercie obejmującej nie tylko zadbanie o oprawę uroczystości, ale także pomoc w dopełnieniu formalności i transport ciała, dają rodzinie zmarłego możliwość przeżywania żałoby w godny sposób.

Jak wygląda planowanie pogrzebu krok po kroku? Tutaj znajdziesz niezbędne informacje: Organizacja pogrzebu: krok po kroku. Jak przygotować pogrzeb – poradnik.

Zaakceptuj wszystkie swoje emocje

Śmierć osoby bliskiej jest doświadczeniem skrajnym, może więc budzić różne emocje na różnych etapach żałoby. Warto dać sobie szansę ich przeżywania, nawet jeśli ma się wrażenie, że są w jakiś sposób „niewłaściwe” – oprócz smutku, tęsknoty, czy przygnębienia, można czuć bowiem również złość, ulgę, czy nawet euforię. Zaakceptowanie tych uczuć pozwoli stworzyć warunki do zdrowienia.

Znajdź sposób na upamiętnienie osoby zmarłej

Czasami pomocne w przeżywaniu żałoby może być upamiętnienie zmarłej osoby. Sposobów na to jest być wiele, począwszy od kontynuowania jej dzieła (hobby, działalność charytatywna, czy inna) aż po bardziej materialne ślady pamięci – stworzenie pamiątkowego albumu, posadzenie drzewa/kwiatów na jej cześć lub postawienie pięknego nagrobka.

Szukaj wsparcia

Słowa pocieszenia po śmierci bliskiej osoby mogą mieć istotne znaczenie, gdy są wypowiadane przez właściwych ludzi. Z tego też względu warto otaczać się rodziną i przyjaciółmi, którzy nie tylko rozumieją naszą stratę, ale także pozwalają na indywidualne przeżywanie żałoby. Wsparcia można poszukać także np. u terapeuty. Czasami oferowany przez niego punkt widzenia może zupełnie zmienić sposób patrzenia na życie po śmierci bliskiej osoby.