Kwiaty na pogrzeb – jakie wybrać? Kolor, rodzaj, symbolika

Przynoszenie kwiatów na pogrzeb to wspaniały, choć coraz rzadziej praktykowany zwyczaj. Warto jednak włączyć je w oprawę ceremonii jako wyraz szacunku dla zmarłego. Jakie kwiaty na pogrzeb wypada zabrać? Jaką symbolikę mają ich poszczególne kolory i gatunki? Przygotowaliśmy krótki poradnik, który rozwieje wszystkie Twoje wątpliwości!

Kto kupuje kwiaty na pogrzeb? 

Kwiaty na pogrzeb może kupić zarówno rodzina, jak i uczestnicy uroczystości. Przyjęło się jednak, że za oprawę florystyczną (kompozycję na trumnę, wieńce pogrzebowe) odpowiadają najbliżsi, którzy organizują pochówek. Więcej na temat organizacji pogrzebu znajdziesz tutaj: Organizacja pogrzebu: krok po kroku. Jak przygotować pogrzeb – poradnik.

Pozostałe osoby, które przyszły na ceremonię, jednak nie były mocno związane ze zmarłym, zazwyczaj przynoszą bukiety pogrzebowe. Niepisana zasada brzmi, że im luźniejsza relacja, tym skromniejsze powinny być kwiaty. Już jeden w zupełności wystarczy, by uczcić pamięć zmarłego i symbolicznie podarować mu coś po raz ostatni.

Jeśli organizujesz pogrzeb bliskiej osoby, zdaj się na zakłady pogrzebowe we Wrocławiu Styks. Nasze przedsiębiorstwo oferuje kompleksowe usługi, które obejmują zadbanie o wszystkie aspekty oprawy ceremonii – nie tylko asystę i muzykę, ale także kwiaty. Zaufaj naszemu 30-letniemu doświadczeniu i daj sobie przestrzeń na przeżywanie żałobny.

Jakie kwiaty na pogrzeb? 

Bukiet pogrzebowy można przygotować praktycznie z każdego rodzaju kwiatów, jednak najczęściej sięga się po kilka określonych gatunków, które w Polsce szczególnie kojarzą się z czasem żałoby. Odpowiednio dobrane będą mówić więcej niż sama mowa pogrzebowa. Jakie kwiaty na pogrzeb warto więc kupić?

  • Róże – stanowią popularny wybór między innymi ze względu na wysoką trwałość i estetykę. Co więcej, występują w szerokiej gamie kolorów, a każdy z nich ma swoje własne znaczenie. Mogą stanowić wyraz miłości i szacunku (róże czerwone), sympatii (róże różowe), czy niewinności (róże białe).
  • Goździki – to zachwycające kwiaty, które idealnie uzupełniają pogrzebowe wiązanki. Świadczą o szacunku, przywiązaniu i sympatii.
  • Anturium – wyróżnia się charakterystycznymi kwiatami, które prezentują się bardzo elegancko. W Polsce są często kojarzone właśnie ze śmiercią i żałobą.
  • Kalie – to delikatne i subtelne kwiaty, które symbolizują niewinność, czystość i współczucie. Występują w różnych kolorach, jednak na bukiety pogrzebowe najczęściej wybierane są białe, żółte, herbaciane i purpurowe.
  • Gerbery – symbolizują wdzięczność, wsparcie i nadzieję na lepsze jutro. Z tego też względu są chętnie wybierane jako kwiaty na pogrzeb.
  • Lilia – od samego początku kojarzyła się z czystością i niewinnością. Często wykorzystuje się ją w oprawie ceremonii pogrzebowych jako symbol ludzkiej duszy.

Szukając inspiracji, jak zrobić wiązankę pogrzebową, można skorzystać z połączenia kilku gatunków kwiatów. Takie kompozycje prezentują się wyjątkowo elegancko, a przy tym stanowią wspaniały wyraz pamięci o żegnanej osobie.

Jakie kwiaty na pogrzeb

Ile daje się kwiatów na pogrzeb? 

W polskiej tradycji znaczenie ma nie tylko to, jakie kwiaty na pogrzeb się wybierze, ale także ile ich będzie. Przyjęło się, że zmarłemu daruje się parzystą liczbę kwiatów. Wręczenie bukietu z 4, 6, 8 kwiatów komuś innemu przy radosnej okazji jest widziane w złym tonie i uchodzi za przynoszące pecha.

Jakie kwiaty na pogrzeb, żywe czy sztuczne? 

Chociaż często spotyka się sztuczne kwiaty na grobie po pogrzebie, zazwyczaj na samą ceremonię przynosi się cięte. Nie tylko prezentują się one bardziej estetycznie, ale mają także pełniejszą symbolikę – kojarzą się z szacunkiem, miłością, wdzięcznością. Na wiązanki pogrzebowe sztuczne można się zdecydować ewentualnie w zimie, w przypadku złych warunków atmosferycznych. Czasami także kwiaty z tworzywa umieszcza się w wieńcach pogrzebowych.

Co oznacza biała róża na pogrzebie? 

Biała róża, podobnie jak inne kwiaty w takim kolorze, kojarzą się przede wszystkim z czystością i niewinnością. Z tego względu są często wybierane jako kwiaty na pogrzeb dziecka, czy osoby zmarłej w młodym wieku. Symbolika tego koloru jest jednak uniwersalna, co oznacza, że białe kwiaty zawsze będą prezentowały się odpowiednio do charakteru uroczystości.

Jakie kwiaty na pogrzebie będą jeszcze mile widziane? Poznaj symbolikę kolorów:

  • Czerwony – jest wyrazem miłości, szacunku i pamięci. Wybierają ją zarówno najbliżsi, jak i uczestnicy uroczystości nieco mniej związani ze zmarłym.
  • Różowy – to kolor kojarzący się z miłością i delikatnością. Jest często wybierany dla uczczenia pamięci kobiety.
  • Żółty – jako kwiaty na pogrzeb wyrażają smutek, przywiązanie i podkreślają mocną więź ze zmarłym.
  • Fioletowy – kolor ten w naszym kręgu kulturowym kojarzy się przede wszystkim z żałobą. Umieszczenie go w kompozycji podkreśla smutną atmosferę, ale i dużą rangę przeżywanej uroczystości.Ile daje się róż na pogrzeb? 

Przyjęło się, że w pogrzebowych wiązankach umieszcza się parzystą liczbę kwiatów. Tyczy się to także róż, które są jednym z najczęstszych wyborów, jeśli chodzi o kwiaty na pogrzebie. Jakie jednak odstępstwa stosuje się od tej zasady? Alternatywą dla bardziej okazałych kompozycji mogą być pojedyncze kwiaty. Symboliczna róża wyrazi ogrom miłości i szacunku tak samo, jak pełne wiązanki pogrzebowe. Jak zrobić, by godnie uhonorować pamięć osoby zmarłej? Tutaj trzeba już zdecydować samodzielnie, znając przekonania żegnanej osoby.