Chociaż jeszcze do niedawna małe dziecko na pogrzebie mogło budzić sensację, dzisiaj coraz więcej osób nie postrzega tego, jako czegoś niewłaściwego, zwłaszcza w przypadku pochówku najbliższych mu osób. Co warto wziąć pod uwagę, rozważając, czy dziecko powinno iść na pogrzeb? Jak je do niego przygotować? Odpowiadamy na najważniejsze pytania.
Czy małe dzieci zabiera się na pogrzeb?
Dzieci a pogrzeb to kwestia wymagająca rozważnego podejścia. O tym, czy zabrać je na ceremonię pogrzebową, decydują przede wszystkim rodzice lub opiekunowie, kierując się ich dobrem. Warto jednak pamiętać, że kilkulatki nie potrafią myśleć abstrakcyjnie i mogą mieć problem ze zrozumieniem okoliczności, w jakich się znalazły. Z tego też względu przy podejmowaniu decyzji należy dobrze rozważyć wszystkie za i przeciw, uwzględniając przy tym między innymi wiek dziecka, jego wrażliwość emocjonalną oraz rodzaj relacji ze zmarłym.
Dlaczego nie bierze się dzieci na pogrzeb?
Kiedyś o tym, od jakiego wieku dziecko na pogrzebie było mile widziane, decydowały przesądy. Obecnie znów do tej kwestii pochodzi się w bardziej racjonalny sposób, rozważając to, co dla danego kilkulatka będzie najlepsze. Jakie argumenty warto wziąć pod uwagę?
- Ekspozycja na traumę – ceremonia pożegnania jest wydarzeniem o dużym zabarwieniu emocjonalnym i bywa ciężka do udźwignięcia nawet dla osób dorosłych. W przypadku dziecka dochodzi do tego jeszcze widok najbliższych mu osób w żałobie, co dodatkowo może potęgować lęk i poczucie niepokoju.
- Rozumienie śmierci i żałoby – decydując o tym, czy zabrać dziecko na pogrzeb, warto wziąć pod uwagę również etap rozwoju, na którym się ono znajduje. Mniej więcej do około 5 roku życia maluchy nie pojmują, że śmierć jest ostateczna i nieodwracalna. Z tego względu mogą mieć trudności ze zrozumieniem odprawianych rytuałów oraz towarzyszących im emocji. Z kolei dzieci w wieku od 6 do 9 lat na ogół akceptują już, że zmarła osoba nie wróci, ale dopiero po 10 roku życia ich myślenie abstrakcyjne jest na tyle rozwinięte, że są w stanie zrozumieć koncepcję śmierci i żałoby.
- Zachowanie – dziecko na pogrzebie nie zawsze potrafi się zachować w sposób, którego wymaga sytuacja, zwłaszcza gdy nie rozumie znaczenia rytuałów. To znów może przeszkadzać innym uczestnikom ceremonii w przeżywaniu ostatniego pożegnania.
W jakim wieku dziecko można zabrać na pogrzeb?
Nie ma jednoznacznej granicy, która wskazywałaby, od kiedy może pojawić się dziecko na pogrzebie. Przesądy, co prawda, kiedyś zabraniały zabierania ze sobą najmłodszych, jednak wraz ze zmianą sposobu myślenia coraz częściej zaczęli oni pojawiać się wśród uczestników podczas tego rodzaju ceremonii. W kulturze tradycyjnej wierzono bowiem, że dusze zmarłych mogą negatywnie wpływać na najmłodszych ze względu na ich szczególną wrażliwość. Co więcej, dziecko na pogrzebie mogło sprowadzić na siebie nieszczęście, a nawet śmierć. Z jakimi jeszcze przesądami pogrzebowymi można spotkać się w Polsce? Przeczytasz o nich tutaj: Przesądy pogrzebowe w polskiej tradycji.
Czy dziecko powinno oglądać zmarłego?
Decyzja o tym, czy dziecko powinno oglądać zmarłego, zawsze jest kwestią indywidualną. Należy pamiętać, że czymś innym jest zabranie go na pogrzeb, a czym innym bezpośrednie oglądanie zmarłego. Rozważając taką ewentualność, warto więc wziąć pod uwagę kilka elementów, w tym przede wszystkim indywidualną dojrzałość dziecka. Widok bliskiej mu osoby w trumnie może być dużym szokiem, zwłaszcza gdy śmierć nastąpiła wskutek wypadku lub choroby, jednak jednocześnie przynosić ulgę w żałobie i pomóc w zrozumieniu ostateczności tego, co się wydarzyło.
Czy dziecko musi być ubrane na czarno na pogrzebie?
O tym, jak ubrać dziecko na pogrzeb, w dużej mierze decydują względy kulturowe. W kulturze zachodniej, do której należy również Polska, wskazane są ciemne, stonowane kolory, choć niekoniecznie musi to być czerń. Do stroju można dodać także subtelne jasne akcenty. Należy także pamiętać, by całość była dostosowana do pogody i wygodna, zwłaszcza w przypadku, gdy ceremonia może się przeciągnąć.
Jak przygotować dziecko do pogrzebu?
Aby przygotować dziecko do pogrzebu, warto z nim porozmawiać o tym, czym jest śmierć i jak wygląda ceremonia ostatniego pożegnania, włączając w to orszak pogrzebowy oraz odprawiane rytuały. Należy przy tym używać języka odpowiedniego do wieku oraz uwzględniającego specyficzny sposób pojmowania świata. Jednocześnie trzeba pozostać otwartym na pytania, które dziecko może zadać.
W kwestii tego, jak przygotować dziecko do pogrzebu, spore znaczenia ma także omówienie zasad zachowania. Warto wytłumaczyć mu, że uczestniczenie w ceremonii pogrzebowej wymaga spokoju oraz ciszy, co jest jednym z elementem godnego pożegnania zmarłego.
Jeśli potrzebujesz pomocy w zorganizowaniu pogrzebu lub transportu ciała, zakład pogrzebowy we Wrocławiu Styks będzie doskonałym wyborem. Dysponujemy ponad 30-letnim doświadczeniem, które pozwala nam na bardzo dobre rozumienie potrzeb naszych klientów. Jednocześnie oferujemy szeroki wybór usług, co znacznie ułatwia planowanie pogrzebu.