Wybór urny

Kremacja staje się coraz popularniejszą formą żegnania zmarłych w Polsce. Powodem tego jest zarówno ograniczona ilość miejsc na cmentarzach, jak i to, że taka forma wydaje się bardziej estetyczna. Jeśli zdecydowano się na spopielenie ciała zmarłego powstaje pytanie – jaką urnę wybrać?

Polskie wyspecjalizowane zakłady pogrzebowe oferują urny z całego świata. Spowodowane jest to tym, że w innych krajach tradycje kremacyjne są znacznie dłuższe, stąd też oferują oni bogate i wyszukane wzornictwo. Za wyjątkowym wzorem idzie jednak wyjątkowa cena takich urn. Rodzimy przemysł wciąż poszerza swoją ofertę urn, pozostając przy tym na przyzwoitym poziomie cenowym. Urny są wyrobami o różnych kształtach, zdobieniach i kolorach, a najistotniejszą, wyróżniającą je cechą jest materiał, z jakiego są wykonane. Spotyka się zarówno urny metalowe, kamienne czy też drewniane. Poza tym produkuje się także urny ceramiczne, z tworzyw sztucznych oraz kompozytowe – wybór zależy od gustu i możliwości finansowych.

Przeciętnie ceny urn wahają się w granicach już nawet od niecałych 100 do kilkuset złotych. Zróżnicowanie cenowe wynika głównie z użytego materiału oraz stopnia skomplikowania i oryginalności wzoru. Relatywnie najwięcej płaci się za urny z naturalnych kamieni, ale bardzo w wyglądzie zbliżone, choć sporo tańsze są już np. urny kompozytowe. Podobnie inne sztuczne tworzywa mogą znakomicie zastąpić zbyt drogie naturalne surowce. Każdy może więc znaleźć coś stosownego do zasobności portfela. Wybór wzoru, koloru, elementów zdobniczych- to już kwestia indywidualnych gustów.

Kolejne targi akcesoriów funeralnych oferują coraz ciekawsze wzory i materiały tworzonych urn. Wciąż niesłabnącą popularnością cieszą się urny w kształcie piłki (często w barwach ukochanego klubu zmarłego). Do dziś modne są w Polsce urny z wizerunkiem Jana Pawła II. Nowym trendem są także urny biodegradowalne. Ich zaletą jest niska cena (co przy zmniejszonym zasiłku pogrzebowym może być znacznym atutem) oraz poszanowanie ekologii. Zazwyczaj wykonane są z ziemi i białek kurzych jaj. Polacy wciąż jednak są wierni tradycji, wybierając albo trumny z litego drewna albo tradycyjne, solidne urny.

Zadzwoń do nas
Aby ustalić szczegóły

Facebook