Transport ciała z zagranicy – dokumenty i koszty

W przypadku śmierci bliskiego poza granicami kraju rodzina musi uporać się także z formalnościami. Jakie dokumenty trzeba złożyć? Jak wygląda sprawa kosztów transportu z zagranicy?

Śmierć bliskiej osoby, szczególnie za granicą kraju, to trudny temat. Wiąże się z wieloma formalnościami. Prawo reguluje postępowanie w tej trudnej sytuacji. Trzeba więc wystąpić z wnioskiem o zezwolenie na transport za granicę do organów administracyjnych.

Zgodnie z rozporządzeniem ministra zdrowia, potrzebna jest zgoda:
państwowego inspektora sanitarnego na przewóz zwłok do Polski i wywóz z kraju – on też wydaje zezwolenie na przewóz środkami transportu drogowego (powyżej 60 km) lub środkami transportu wodnego, lotniczego i kolejowego.
starosty powiatu, w którym ciało ma zostać pochowane – to zezwolenie władze regionu wydają w porozumieniu państwowym inspektoriatem.

Zezwolenia można uzyskać do 3 dni od złożenia wniosku. Następnie bliscy zmarłego powinni do 3 dni zorganizować transport.

Koszty transportu zwłok do Polski

Ubezpieczenie pokrywa koszty związane ze sprowadzeniem ciała z zagranicy. Popularni ubezpieczyciele mają w swojej ofercie specjalne polisy od następstw nieszczęśliwych wypadków zagranicą. Najczęściej nawet podstawowy pakiet ubezpieczeń pozwala na pokrycie kosztów transportu zwłok do kraju i niezbędnych formalności.

Brak ubezpieczenia oznacza dla rodziny lub osób odpowiedzialnych za organizację ceremonii spory wydatek. Można w takiej sytuacji zwrócić się do banku o dostęp do konta zmarłego. Jeśli są tam wystarczające środki, można je wykorzystać na pokrycie wszystkich kosztów.

Zadzwoń do nas
Aby ustalić szczegóły

Facebook