Tradycyjna muzyka podczas pogrzebu i stypy

Muzyka pogrzebowa to ważna kwestia podczas pogrzebu. Spokojna i nastrojowa muzyka pozwoli w odpowiedniej atmosferze na pożegnanie się ze zmarłym.

Popularnością wykazują się głównie utwory klasyczne F. Chopina, J.S. Bacha czy M. Lorenca. Najbardziej znaną pieśnią pogrzebową jest utwór jednego z nich – „Marsz pogrzebowy” Fryderyka Chopina. Grany jest on głównie podczas przejścia konduktu żałobnego od miejsca mszy żałobnej do wyznaczonego miejsca na cmentarzu.

Nie jest to oczywiście wymagany utwór. Można skorzystać także z innego utworu, np. któregoś z poniższych:

– T. Albinonii – Adagio,
– J.S. Bach – Aria z suity D-dur nr3,
– J.S. Bach – Ch. Gounod – Ave Maria,
– G. Caccini – Ave Maria,
– F. Chopin – Preludium c-moll,
– A. Corelli – Sarabanda e-moll,
– G. Faure – Pavana op.50,
– M. Lorenc – Wyjazd z Polski.

Częstym aspektem spotykanym na pogrzebach jest również muzyka grana na trąbce. Oddaje ona wyjątkowy charakter uroczystości, jaką jest pogrzeb.

Stypa
Muzyka podczas stypy nie jest konieczna. Często rodzina i bliskie osoby chcą zachować ciszę, by w atmosferze powspominać lub porozmawiać o osobie zmarłej. W przypadku, gdy rodzina chce jednak skorzystać z oprawy muzycznej, często stosowna jest muzyka klasyczna.

Innym pomysłem oddania hołdu zmarłemu jest stworzenie kompozycji ulubionych piosenek, lub piosenek ulubionego zespołu zmarłego. Jest to szczególnie dobry pomysł, gdy zmarły wiązał swoje życie z muzyką. Warto również pomyśleć o tym, w przypadku, gdy zmarła osoba, za życia życzyła sobie bardziej „radosną” formę ostatniego pożegnania.

Zadzwoń do nas
Aby ustalić szczegóły

Facebook