Zsa Zsa Gabor

18 grudnia 2016 roku zmarła Zsa Zsa Gabor, jedna z największych gwiazd filmowych lat pięćdziesiątych. Zsa Zsa Gabor, właściwie Sári Gábor, urodziła się w lutym 1917 na Węgrzech, w Budapeszcie. Była jedną z trzech córek Vilmosa Gábora i Jansci Tilleman. Ojciec aktorki był żołnierzem zawodowym na Węgrzech.
Swoja karierę Zsa Zsa Gabor (imienia Zsa Zsa używano w jej rodzinie) zaczęła stosunkowo wcześniej. W roku 1934 Zsa Zsa była na wycieczce w Wiedniu. Tam zauważył ją słynny ówcześnie śpiewak Richard Tauber. Wkrótce Zsa Zsa otrzymała rolę w operetce – tak rozpoczęła się jej wielka kariera. Dwa lata później została Miss Węgier. Tym sukcesem jednak nie cieszyła się zbyt długo. Odebrano jej tytuł miss, ponieważ nie podała swojego prawdziwego wieku. W roku 1939 rodzice aktorki się rozwiedli. Matka zdecydowała się na wyjazd do Stanów Zjednoczonych. Ostatecznie wyemigrowała wraz z córkami w roku 1941. To był jednocześnie początek kariery Zsa Zsa Gabor za oceanem.
W Stanach Zjednoczonych wielkim atutem Zsa Zsa Gabor było jej pochodzenie, ponieważ była postrzegana jako aktorka o charakterystycznym europejskim stylu i uroku osobistym. To pomogło jej postawić pierwsze kroki w Hollywood. Pierwszem istotnym sukcesem za oceanem był występ w programie „The Milton Berle Show” w roku 1950. Występ ten stał sie przepustką Zsa Zsa Gabor do wielkiej kariery. Już w roku 1952 zadebiutowała na wielkim ekranie. Pierwszym filmem, w którym zagrała, była komedia muzyczna ” Lovely to Look at”. Dużym sukcesem okazał się także film „Uprzejmie informujemy, że nie są państwo małżeństwem”, w którym to Gabor zagrała u boku takich hollywoodzkich gwiazd jak Marilyn Monroe oraz Ginger Rogers.
W swojej karierze Zsa Zsa Gabor wystąpiła w 64 filmach. Do najbardziej znanych osiągnięć aktorki należy rola w dramacie „Moulin Rouge” z roku 1952, a także występ w „Dotyku zła” – thrillerze Orsona Wellesa. W filmie Wellesa Zsa Zsa Gabro zagrała u boku takich gwiazd jak Charlton Heston i Marlene Dietrich. W roku 1958 aktorka otrzymała nagrodę specjalną Złotego Globu. Poza swoimi osiągnięciami zawodowymi Gabor znana była także z dość burzliwego życia prywatnego – była aż 9 razy zamężna.

Zadzwoń do nas
Aby ustalić szczegóły

Facebook