Nekrolog Witold Pyrkosz – Zmarł 22 kwietnia 2017

22 kwietnia 2017 roku zmarł Witold Pyrkosz, znany aktor teatralny i filmowy. Doceniany zarówno przez widzów, jak i krytyków. Aktor odszedł w wieku dziewięćdziesięciu lat. Był aktywny artystycznie od roku 1955, kiedy to zadebiutował na deskach teatru. W ostatnich latach Pyrkosz grał głównie w serialach, stąd też nazywany bywał nawet „królem seriali”.

Witold Pyrkosz urodził się 26 rudnia w roku 1926 w Krasnymstawie. Aktor był absolwentem Państwowej Wyższej Szkoły Aktorskiej w Krakowie, którą ukończył w roku 1954. Rok później Witold Pyrkosz zadebiutował w sztuce teatralnej Włodzimierza Perzyńskiego „Lekkomyślna siostra”, która to sztuka wyreżyserowana została przez Tadeusza Kubalskiego. Spektakl ten miał miejsce w Teatrze im. Stefana Żeromskiego w Kielcach. W ramach swojego debiutu Witold Pyrkosz zagrał Janka Topolskiego. Rok później aktor zadebiutował na dużym ekranie w filmie Jerzego Kawalerowicza pod tytułem „Cień”.

W swojej wieloletniej karierze Witold Pyrkosz zagrał w wielu pamiętnych sztukach i filmach. Oprócz tego zajmował się także dubbingiem. Do najsłynniejszych ról Pyrkosza należą te zagrane w filmach „Meta” Antoniego Krauzego oraz „Vabank” Juliusza Machulskiego. Pyrkosz miał za sobą występy w licznych popularnych serialach. Zagrał między innymi Franka Wichurę w „Czterech pancernych i psie”. Inne znane seriale, w których zagrał aktor, to: „Dom” i „Kariera Nikodema Dyzmy”. Do smirci grał także role Lucjana Mostowiaka w serialu „M jak miłość”. Nie każdy wie, że Witold Pyrkosz był także reżyserem oraz współtwórcą kabaretu „Dreptak”.

Działalność artystyczna Witolda Pyrkosza została wielokrotnie wyróżniona. Artysta otrzymał między innymi nagrodę „Telekamery 2005” w kategorii Najlepszy Aktor. Poza tym w plebiscycie „Telekamery Tele Tygodnia” 2007 otrzymał odznaczenie Złotych Spinek. Inne odznaczenia, które otrzymał to: Złoty Krzyż Zasługi, Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski, Złoty Medal „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”, Odznaka Zasłużony Działacz Kultury. Aktor był honorowym obywatelem miasta Pyzdry.

Zadzwoń do nas
Aby ustalić szczegóły

Facebook