Nekrolog Terry Pratchett – Zmarł 12 marca 2015

12 marca 2015 zmarł Terence David John Pratchett, znany lepiej jako Terry Pratchett, ceniony na całym świece pisarz fantasy i science fiction.

Pratchett był jednym z najbardziej znanych współczesnych brytyjskich pisarzy, zapisał się w historii przede wszystkim jako autor cyklu „Świat Dysku”, który przyniósł mu międzynarodową sławę. Warto nadmienić jednak, że Pratchett uczestniczył także w pracy nad adaptacjami swoich dzieł na potrzeby gier komputerowych, a także teatru.

Terry Pratchett urodził się w roku 1948 w Wielkiej Brytanii w Beaconsfield. Długo interesował się astronomią. Jednak brak wystarczających zdolności w kierunku matematyki był odpowiedzialny za to, że Pratchett nie został astronomem, o czym swego czasu marzył. Zainteresowanie astronomią powoli przerodziło się w zainteresowanie tematyką science fiction. W tamtym okresie Pratchtet uczestniczył chętnie także w konwentach science fiction. Mając 17 lat, rozpoczął pracę dziennikarza w „Buck Free Press”. W tym samym czasie skończył także kurs dziennikarski.

Pod koniec lat sześćdziesiątych, Pratchett w ramach swojej paracy dziennikarza rozmawiał z Peterem Banderem van Durenem, przedstawicielem niedużego wydawnictwa. W rozmowie tej Pratchett wspomniał o tym, że napisał powieść. W roku 1971 „Dywan”, pierwsza powieść Pratchetta została opublikowana przez wydawnictwo Bandera van Duren i Colina Smythe’a. Już pierwsza powieść pisarza zyskała dobre recenzje i otworzyła mu drogę do dalszej kariery literackiej. Największym sukcesem literackim brytyjskiego pisarza był jednak wspomniany już „Świat Dysku”. Pierwsza powieść z tego słynnego cyklu „Kolor magii” ukazała się w roku 1983.

Dzieła Terry’ego Pratchetta zostały przetłumaczone na 33 język. W latach dziewięćdziesiątych jego powieści były najlepiej sprzedającymi się książkami w całej Wielkiej Brytanii. Także i dzisiaj Terry Pratchett zalicza się do najchętniej czytanych pisarzy, nie tylko zresztą w Wielkiej Brytanii. W roku 1998 Pratchett otrzymał Order Imperium Brytyjskiego za zasługi dla literatury.

Zadzwoń do nas
Aby ustalić szczegóły

Facebook