Tanith Lee

 

24 maja 2015 roku zmarła znana brytyjska pisarka Tanith Lee. Urodzona w 1947 roku Lee była autorką wielu poczytnych pozycji zawierających elementy fantasty, science fiction oraz horroru. Twórczość Tanith Lee cieszyła się i cieszy nadal ogromnym zainteresowaniem na całym świecie.  

Tanith Lee była córką pary brytyjskich tancerzy, Hyldy i Bernarda Lee. Urodziła się w Londynie, mieszkała na południu Anglii. Prywatnie była żoną Johna Kaiine'a. Stosunkowo wcześnie zaczęła swoją karierę literacką. Już w roku 1968 opublikowała pierwsze opowiadanie pt. „Eustace”, trzy lata później Lee wydała swoją pierwszą powieść „The Dragon Hoard” – był to utwór kierowany do dzieci. Warto w tym miejscu podkreślić, że Tanith Lee była bardzo płodną autorką, opublikowała aż 95 powieści i ponad 200 opowiadań, a także liczne utwory poetyckie. To nie wszystko. Lee była również autorka scenariuszu do serialu „Blake's Seven”.  

Utwory Tanith Lee cieszyły się sporą popularnością wśród fanów fantastyki także i w Polsce. W naszym kraju wydane zostały m.in.: dwa utwory z cyklu „Opowieści z Płaskiej Ziemi”, trylogia „Krwawa opera”, „Zabójca umarłych” itd.  

Powieści brytyjskiej pisarki utrzymane są w charakterystycznym, niepowtarzalnym stylu, pełnym intymności, z licznymi elementami innych gatunków literackich niż fantastyka. To powoduje, że twórczość Lee jest niełatwa do sklasyfikowania, a jednocześnie są to utwory jedyne w swoim stylu, które zachwycają fanów fantasy na całym świecie. Dość często w utworach Lee pojawiają się elementy powieści historycznej oraz klasycznego romansu gotyckiego. Oprócz tego wiele utworów pisarki ma znaczenie alegoryczne. Tak jest chociażby w przypadku „Opowieści z Płaskiej Ziemi”, gdzie czytelnik konfrontowany jest z motywem ucieczki od rzeczywistego świata, miejsca pełnego smutku.  

Twórczość Tanith Lee cieszyła sie uznaniem nie tylko ze strony fanów, ale także i krytyków, którzy doceniali oryginalny styl autorki. Lee otrzymała wiele prestiżowych nagród literackich, w tym także World Fantasy Convention Award oraz August Derleth Award.

Zadzwoń do nas
Aby ustalić szczegóły

Facebook