Nekrolog Prince Rogers Nelson – Zmarł 26 kwietnia 2016

26 kwietnia 2016 roku odszedł Prince, znany na całym świecie amerykański muzyk, który zaskakiwał swoich fanów wszechstronnością. Muzyka Prince’a łączyła sobie różne gatunki, między innymi R&B, pop, funk, soul, rock, dance. Na pewno każdy kojarzy największe przebije artysty, jak chociażby słynny „Purple rain”, „The Most Beautiful Girl in the World”, czy też „Let’s Go Crazy” i „When Doves Cry”.

Prince Rogers Nelson urodził się w 1958 roku w Minneapolis. Jego matką była Amerykanka włoskiego pochodzenia, a ojcem czarnoskóry muzyk jazzowy. Sekwencje akordów granych przez ojca pojawiały się w kilku piosenkach Prince’a. Artysta była samoukiem. Na własną rękę nauczył się grać na gitarze, pianinie oraz perkusji. Jego debiut na scenie miał miejsce, kiedy Prince miał 14 lat. Wtedy to wystąpił po raz pierwszy z zespołem, „Grand Central”. W późniejszych latach współpracował także z zespołem „94 East”. W 1978 podpisał kontrakt z wytwórnią Warner Bros. Tak zaczęła się jego wielka kariera na rynku muzycznym.

Publiczności Prince znany był przede wszystkim jako wokalista oraz gitarzysta. Jednak artysta grał także na perkusji i instrumentach klawiszowych. Poza tym komponował swoje utwory i pisał teksty piosenek. Był odpowiedzialnych za produkcję muzyczną i aranżacje muzyki. Dużą inspiracją w pracy artystycznej był dla niego Jimi Hendrix. Sam Prince zaliczany był do muzyków bardzo ekscentrycznych, jego zachowanie na scenie oraz strój bywały szokujące.

Warto zaznaczyć, że za swoją działalność artystyczną Prince zdobył siedem nagród Grammy. Oprócz tego w roku 2004 został włączony do Rock and Roll Hall of Fame. Artysta był doceniany nie tylko przez krytyków, ale także przez fanów z całego świata, o czym świadczy chociażby wysoka sprzedaż jego muzyki. Szacuje się, że Prince sprzedał ponad 100 milionów swoich albumów. Artysta uchodził za bardzo innowacyjnego muzyka, który nie bał się eksperymentów muzycznych. Jego twórczość miała duży wpływ na rozwój głównych nurtów muzycznych, zwłaszcza w latach dziewięćdziesiątych XX wieku.

Zadzwoń do nas
Aby ustalić szczegóły

Facebook