Nekrolog Muhammad Ali – Zmarł 3 czerwca 2016

3 czerwca 2016 roku odszedł Muhammad Ali, legendarny bokser. Urodzony w latach czterdziestych Muhammad Ali (właśc. Cassius Marcellus Clay Jr.) do dziś uchodzi za jednego z najlepszych bokserów wszechczasów i jednocześnie jednego z najlepszych sportowców XX wieku.

Pierwsze treningi Cassius Marcellus Clay Jr. rozpoczął jeszcze jako dwunastoletni chłopiec. Wtedy to trafił do salki bokserskiej miejscowego trenera Freda Stonera. Od samego początku bokser wykazywał spory talent sportowy. Przed kilka lata, trenując z Frdem Stonerem, zdołał osiągnąć wiele sukcesów, których ukoronowaniem był złoty medal w kategorii półciężkiej na Letnich Igrzyskach Olimpijskich 1960 w Rzymie. Jako ciekawostkę można dodać, że Clay Jr. pokonał wtedy polskiego boksera Zbigniewa Pietrzykowskiego Liczne sukcesy w walkach amatorskich spowodowały, że Cassius Marcellus Clay Jr. zdecydował się przejść na zawodowstwo.

Już w roku 1960 stoczył pierwszą profesjonalną walkę, która zresztą wygrał na punkty. Tak rozpoczęła się zawodowa kariera boksera. Pierwszy tytuł mistrza świata udało się Alemu zdobyć w roku 1964. Warto zaznaczyć, że przed walką z ówczesnym mistrzem Sonnym Listonem Ali nie był bynajmniej faworytem do zwycięstwa.

Muhammad Ali był jedynym bokserem w historii, któremu udało się aż trzy razy zdobyć tytuł mistrza wszechwag. Zresztą bokser bronił go skutecznie dziewiętnaście razy. W swojej zawodowej karierze bokserskiej Muhammad Ali stoczył 61 walk, z czego 56 wygrał, 37 razy nokautując przeciwnika.

Już po swojej pierwszej walce o mistrzostwo, czyli w roku 1964, bokser przeszedł na islam, przystąpił także do Nation of Islam, czyli organizacji czarnoskórych Amerykanów wyznających islam. Wtedy też odrzucił nazwisko Cassius Marcellus Clay Jr. i zmienił je na Muhammad Ali. Bokser znany był ze swoich antywojennych poglądów, które miał okazję zademonstrować nie raz podczas wojny w Wietnamie. Ali odmówił służby wojskowej, co zakończyło się aresztowaniem i odebraniem tytułu mistrza bokserskiego. Wyrok został w końcu uchylony po procesie apelacyjnym. Od 1984 chorował na parkinsonizm.

Zadzwoń do nas
Aby ustalić szczegóły

Facebook