Nekrolog Jeanne Moreau – Zmarła 31 lipca 2017

31 lipca 2017 odeszła Jeanne Moreau, słynna francuska aktorka teatralna i filmowa, a także piosenkarka. Gwiazda zmarła w swoim paryskim apartamencie w wieku 89 lat. Jeanne Moreau była gwiazdą europejskiego kina od początku lat sześćdziesiątych, kiedy to grała w produkcjach Francoisa Truffauta, Luisa Bunuela, Louisa Malle’a oraz Michelangelo Antonioniego. W roku 1998 francuska artystka otrzymała honorowego Oscara.

Debiut Jeanne Moreau miał miejsce już w roku 1953. Jednak pierwszym większym sukcesem aktorki była jej rola w kryminale Louisa Malle’a „Winda na szafot” w roku 1958. Kryminał okazał się być wielkim sukcesem, także i krytycy docenili grę Moreau. Tak zaczęła sie jej błyskotliwa kariera. Rok później aktorka wystąpiła w słynnym filmie „Kochankowie”, który był w tamtym czasie obyczajowym skandalem. I tym razem artystka została doceniona przez krytyków filmowych, wkrótce Moreau zaczęła być nazwana „nową Bardot”. W roku 1960 Jeanne Moreau otrzymała Złotą Palmę na festiwalu w Cannes za rolę u boku Jean-Paula Belmondo w „Moderato cantabile”.

Inne znane role Jeanne Moreau to występ w „Nocy” (1961) Michelangelo Antonioniego oraz w filmie Francoisa Truffauta „Jules i Jim”. Obaw filmy zostały docenione zarówno przez krytyków, jak i przez publikę. Warto nadmienić, że Antonioni otrzymał Oscara za „Noc”.

Gwiazda Jeanne Moreau rozbłysła latach sześćdziesiątych, jednak warto pamiętać o tym, że aktorka także i później była bardzo aktywna zawodowo. Artystka grała nie tylko w filmach, ale także na deskach teatru. ponadto próbowała swoich sił jako reżyserka. Do ważnych ról filmowych europejskiej gwiazdy zaliczają się także: występ w „Ostatnim z wielkich” w 1976 roku, rola w dramacie historycznym o rosyjskiej carycy „Katarzyna Wielka” w roku 1993. W „Katarzynie Wielkiej” u boku Moreau zagrała Catherine Zeta-Jones (tytułowa rola w filmie). Ciekawa była rola Moreau także w „Czasie, który pozostał” Francoisa Ozona. Ostatnią rolę Jeanne Moreau zagrała w roku 2015 w komedii „Mam zdolnych przyjaciół”. W filmie tym wcieliła się w rolę babci głównego bohatera.

Zadzwoń do nas
Aby ustalić szczegóły

Facebook