Nekrolog Janusz Głowacki – Zmarł 19 sierpnia 2017

19 sierpnia 2017 roku odszedł Janusz Głowacki. Głowacki był słynnym prozaikiem, dramaturgiem, a także scenarzystą. Artysta napisał wiele utworów prozatorskich oraz dramatów, opinii publicznej znany był głównie jako autor scenariuszy do takich filmów, jak: „Polowanie na muchy”, „Wałęsa. Człowiek z nadziei”, a także „Rejs”. Na uwagę zasługuje zwłaszcza ta ostania pozycja, ponieważ fragmenty dialogów z „Rejsu” do dziś są bardzo chętnie cytowane przez widzów.

Janusz Głowacki przyszedł na świat w roku 1938 w Poznaniu. Dramaturg był synem pisarza Jerzego Głowackiego i Heleny Leny Rudzkiej-Głowackiej. W młodości Głowacki studiował aktorstwo, historię i filologię polską w Warszawie. Jeśli natomiast chodzi o debiut literacki, pierwszą jego publikacją było opowiadanie „Na plaży”, które zostało w roku 1960 wydrukowane w „Almanachu Młodych”. Kilka lat później Głowacki zaczął pisać powiadania i felietony w ramach stałej współpracy z czasopismem „Kultura”. Już wtedy zwrócił na siebie uwagę jak autor.

Pod koniec lat sześćdziesiątych Głowacki zaczął próbować swoich sił jako scenarzysta. W roku 1969 Andrzej Wajda nakręcił „Polowanie na muchy”, do filmu napisał scenariusz właśnie Janusz Głowacki. Jednak pierwsze większe sukcesy w tej dziedzinie przyszły dopiero po podjęciu współpracy z Markiem Piwowskim. Ogromnym sukcesem był chociażby słynny „Rejs”, jedno z ważniejszych dzieł kinematografii polskiej. Jako scenarzysta Głowacki współpracował także z Januszem Morgensternem itd.

Aż do roku 1981 publikował swoje teksty we wspomnianym juz czasopiśmie „Kultura”. Tuż przed ogłoszeniem stanu wojennego prozaik wyjechał do Londynu na premierę swojej sztuki. Gdy kilka dni później wybuchł stan wojenny, zdecydował się zostać. Ostatecznie Głowacki zamieszkał w USA, a konkretnie w Nowym Yorku (od roku 1983). Tam też skoncentrował się na swojej twórczości dramatopisarskiej. Jego najważniejszym dramatem była „Antygona w Nowym Jorku” (1992). Dramat ten wystawiany był w wielu teatrach zarówno w Europie, jak i USA.

Zadzwoń do nas
Aby ustalić szczegóły

Facebook