Nekrolog Helmut Kohl – Zmarł 17 czerwca 2017

17 czerwca 2017 zmarł Helmut Kohl, słynny niemiecki polityk, który wpłynął na proces jednoczenia się Europy i miał swój ogromny udział w zjednoczeniu Niemiec w latach dziewięćdziesiątych. Polityk przez kilkanaście lat pełnił funkcję kanclerza Niemiec, do dziś jest jednym z najbardziej znanych na całym świecie niemieckich polityków.

Helmut Kohl urodził się 3 kwietnia 1930 w Ludwigshafen am Rhein. Pochodził z konserwatywnej rodziny mieszczańskiej. Jego starszy brat zginął w czasie II wojny światowej. Sam Kohl został pod sam koniec wojny powołany do wojska, jednak nie wysłano go na front. W roku 1950 Kohl rozpoczął studia prawnicze we Frankfurcie nad Menem. Po roku przeniósł się na uczelnię w Heidelbergu, decydując się na przedmioty główne: historię i nauki polityczne.

Jeszcze, będąc uczniem, w roku 1946 Helmut Kohl zdecydował się wstąpić do CDU. Także i podczas swoich studiów był aktywny politycznie. W roku 1953 został członkiem zarządu CDU w Nadrenii-Palatynacie. Był to początek jego wielkiej kariery w partii, która z roku na rok coraz bardziej się rozwijała. W roku 1973 Helmut Kohl został przewodniczącym CDU. Funkcję tę sprawował przez kolejne 25 lat, czyli aż do listopada 1998 roku.

W październiku 1982 zgłoszono konstruktywne wotum nieufności wobec kanclerza Helmuta Schmidta. Wtedy to Helmut Kohl zastąpił go na stanowisku. W pierwszych latach pełnienia urzędu Kohl przeforsował rezolucję NATO o dozbrojeniu. Kohl był pierwszym powojennym kanclerzem niemieckim, którzy przemawiał przed Knesetem. W roku 1987 odbyły się wybory do Bundestagu, Helmut Kohl zachował swoje stanowisko. Po obaleniu Muru berlińskiego Helmut Kohl zaangażował się w proces zjednoczenia Niemiec. Kohl została pierwszym kanclerzem zjednoczonych Niemiec. Okres po zjednoczeniu wiązał się z wieloma jego sukcesami w polityce zagranicznej. Trzeba jednak przyznać, że jednocześnie w tym okresie panowała stagnacja w polityce wewnętrznej Niemiec. W 2002 roku Helmut Kohl nie kandydował już do Bundestagu. W 2017 roku były kanclerz zmarł w swoim domu w Ludwigshafen.

Zadzwoń do nas
Aby ustalić szczegóły

Facebook