Demis Roussos

W styczniu 2015 odszedł Demis Roussos, słynny grecki muzyk, który był lubiany także w naszym kraju. Piosenkarz znany był przede wszystkim z pięknych ballad o miłości. Szczególnie popularny był w latach siedemdziesiątych, kiedy to rozpoczął karierę solową. Okazało się to być dobrym wyborem. Do dzisiaj jego utwory cieszą się wielkim zainteresowaniem. W swojej karierze grecki artysta sprzedał ponad 60 milionów płyt.
Demis Roussos, właściwie Artemios Wenduris Rusos, urodził sie w roku 1946 w Egipcie. Był synem greckich emigrantów. Po tym, jak doszło do tzw. kryzysu sueskiego, rodzice artysty Jorgos i Olga zdecydowali się na powrót do Grecji. Wkrótce po tym Demis Rousssos rozpoczął swoją działalność artystyczną. Początkowo współpracował z takimi grupami muzycznymi, jak: The Idols, We Five i Aphrodite’s Child. Oprócz tego Roussos miał swój udział także w tworzeniu albumów słynnego Vangelisa. Muzycy współpracowali także przy adaptacji muzyki do filmu „Rydwany ognia”.
Najważniejszym okresem w karierze muzycznej Demisa Roussosa były lata siedemdziesiąte. To właśnie wtedy artysta zdecydował się na działalność solową. Nagrał w tej dekadzie kilka płyt, które szybko zyskały ogromną popularność nie tylko w Grecji, ale także w wielu innych krajach. To właśnie z tego okresu pochodzą znane wszystkim doskonale przeboje Roussosa jak np.: „My Friend the Wind”, „My Reason”, „Lovely Lady of Arcadia” i „Goodbye My Love Goodbye” oraz „Forever and Ever”.
Jak już wspomnieliśmy, artysta cieszył się bardzo dużą popularnością także w Polsce. W roku 1979 uczestniczył w Festiwalu Piosenki w Sopocie. A to jeszcze nie wszystko. Roussos wystąpił także w Międzynarodowego Festiwalu Piosenki Greckiej w Zgorzelcu w roku 2000. Kilkakrotnie odwiedzał nasz kraj, ostatni raz w roku 2006.
W ostatnich latach swojego życia Roussos chorował na nowotwór żołądka. Mimo to nadal występował na scenie, tłumacząc to swoją miłością do śpiewania. Artysta zmarł w Atenach 25 stycznia 2015, kilka dni później odbył się jego pogrzeb. W uroczystości uczestniczyli liczni przedstawiciele świata artystycznego oraz władz.

Zadzwoń do nas
Aby ustalić szczegóły

Facebook