Nekrolog Danuta Szaflarska – Zmarła 19 lutego 2017

19 lutego 2017 roku zmarła Danuta Szaflarska, znana polska aktorka. Danuta Szaflarska odeszła w wieku 102 lat, była aktywna zawodowa aż do listopada 2016 roku.

Artystka miała za sobą liczne role filmowe, jak i występy teatralne. Oprócz tego zagrała także w wielu serialach, podkładała głos do filmów zagranicznych. Za swoją działalność artystyczną została odznaczona licznymi nagrodami.

Danuta Szaflarska urodziła się w 1915 roku. W latach trzydziestych przeprowadziła się do stolicy. To tutaj w roku 1939 ukończyła Państwowy Instytut Sztuki Teatralnej. Jej debiut teatralny miał miejsce już 14 września tego samego roku – młoda aktorka zagrała „Szczęśliwych dniach” reżysera Bronisława Dąbrowskiego. Aż do roku 1941 współpracowała z Teatrem Polskim w Wilnie, w tym czasie grała przede wszystkim w sztukach Stanisławy Perzanowskiej i Michała Meliny. W latach 1942-1945 artystka była aktywna w teatrach konspiracyjnych.

Danuta Szaflarska była aktywna także w trakcie powstania warszawskiego jako łączniczka. Na początku powstania uczestniczyła w budowie barykad na Śródmieściu. Ten teren został jednak szybko zajęty przez wojska niemiecki, aktorka wraz z rodziną, tzn. mężem i córką, musiała uciekać. W tych trudnych czasach była nadal aktywna artystycznie, zajmowała się m.in. organizowaniem koncertów dla powstańców i cywilów. W tych przedsięwzięciach uczestniczyli m.in. Mieczysław Fogg oraz Irena Kwiatkowska.
Zaraz po wojnie Szaflarska zagrała swoja pierwszą rolę filmową. Była to główna rola w słynnych „Zakazanych piosenkach”. Tak zaczęła się jej wielka kariera filmowa. Przez lata aktorka współpracowała z takimi reżyserami, jak: Leonard Buczkowski, Stanisław Różewicz, Andrzej Wajda czy Agnieszka Holland. Jak już wspomnieliśmy, Danuta Szaflarska została za swoją działalność artystyczna wielokrotnie nagrodzona. Jedną z bardziej prestiżowych nagród, którą otrzymała, była Złota Kaczka 2008 dla najlepszej aktorki stulecia kina polskiego. W 2013 roku aktorka otrzymała także Orła za osiągnięcia życia (specjalna nagroda filmowa).

Zadzwoń do nas
Aby ustalić szczegóły

Facebook