Nekrolog Bogusław Kaczyński – Zmarł 21 stycznia 2016

21 stycznia 2016 odszedł Bogusław Kaczyński, znany dziennikarz, krytyk muzyczny oraz publicysta. Kaczyński był popularyzatorem muzyki poważnej, oprócz tego działał także jako prezenter telewizyjny. Dziennikarz był ponadto cenionym autorem licznych programów telewizyjnych poświęconych tematyce muzycznej. Był doskonale znany nawet przez osoby, które nie interesują się muzyką poważną.

Bogusław Kaczyński był bardzo aktywnym dziennikarzem. Przez całe lata współpracował z takimi czasopismami jak np.: „Teatr”, „Ruch Muzyczny” czy „Kultura”. W czasopismach tych regularnie ukazywały się zarówno felietony, jak i recenzje Kaczyńskiego. Dziennikarz była także cenionym autorem audycji zarówno w radiu, jak i w telewizji. Jedną z jego bardziej znanych audycji było „Operowe qui pro quo” (1974–1978). Popularnym programem był także „Zaczarowany świat operetki”, emitowany w latach 1979-1981. Od roku 1979 dziennikarz prowadził także „Rewelację miesiąca”.

Szerszej publiczności Bogusław Kaczyński był z pewnością znany ze swoich występów w TVP2. Zresztą można go było okazyjnie zobaczyć także w wielu innych stacjach.

To jeszcze nie wszystko. Kaczyński starał się popularyzować muzykę poważną. Był inicjatorem Festiwalu Muzyki w Łańcucie. To impreza, która odbywa się każdego roku, trwa przez tydzień. Festiwal łańcucki poświęcony jest szeroko pojętej muzyce kameralnej. Festiwalem tym Kaczyński kierował w latach 1980–1990. Oprócz tego przez niemalże 30 lat dziennikarz był także aktywny jako dyrektor Festiwalu im. Jana Kiepury w Krynicy. Przez kilka lat pełnił funkcję Teatru Muzycznego „Roma”. Przez lata udzielał konsultacji muzycznych twórcom teatralnym oraz filmowym. W 2006 roku wystąpił w roli jurora w programie „Supertalent” w TVP2. Przez wiele lat bywał także konferansjerem podczas różnych ważnych wydarzeń muzycznych, zarówno w kraju, jak i za granicą.

Bogusław Kaczyński zmarł na początku 2016 roku na skutek drugiego już udaru mózgu. Został pochowany w Alei Zasłużonych na warszawskich Starych Powązkach.

Zadzwoń do nas
Aby ustalić szczegóły

Facebook