Mowa pogrzebowa

MOWA POGRZEBOWA – krótka charakterystyka

Mowa pogrzebowa to przemówienie wygłaszane na cześć osoby zmarłej podczas ceremonii pogrzebowej. Z historii wyłonił się obyczaj żegnania laudacją osób szczególnie zasłużonych obywatelsko czy patriotycznie, piastujących najwyższe funkcje państwowe, ludzi kultury i nauki. Genezy tego zjawiska należałoby dopatrywać się w społecznych podziałach klasowych. Jednakże współcześnie, mowa pogrzebowa stopniowo odzyskuje należne jej miejsce w  uroczystościach pożegnania osoby zmarłej ze względu na bardzo ważną jej właściwość – łączy, unifikuje ona zgromadzonych na pogrzebie żałobników, podkreślając uroczysty charakter chwili, sławiąc osobowość i zasługi opłakiwanego oraz podkreślając znaczenie i miejsce, jakie zajmowała osoba zmarła w życiach i sercach zgromadzonych. Jednakże miarą wielkości i wartości człowieka nie są tylko jego życiowe osiągnięcia materialne. Każdy z nas jest przecież dla kogoś ważny, zajmuje miejsce w sercu i życiu innego człowieka. Każda istota ludzka posiada naturalne i niezbywalne prawo do godnego pożegnania. Zatem laudacja pogrzebowa stanowi bardzo istotną część uroczystości Ostatniej Drogi. Osobą wygłaszającą jest z reguły osoba z rodziny lub bliska osobie zmarłej lub też profesjonalnie przygotowany Mistrz Ceremonii.

Zawartość mowy pogrzebowej:

Ważne by mowa pogrzebowa była wyrażona prostym, naturalnym językiem. Najczęściej na początku mają miejsca przemyślenia na temat śmierci. Opisywane jest zaskoczenie, ból i smutek. W dalszej części przybliża się sylwetkę zmarłego: opowiada o jego dzieciństwie, młodości, dojrzałych latach a także o zasługach i osiągnięciach jak i życiu prywatnym. Ważne jest to, by opisać zmarłego dokładnie takim, jaki był wraz z jego zaletami, talentami ale też i wadami.

Jeśli chodzi o schemat przemowy, to powinien wyglądać on następująco:

 

* Apostrofa (bezpośredni zwrot do osób zebranych na pogrzebie, np. „Drodzy zebrani!”),

* Powód wygłaszania mowy („Zebraliśmy się tutaj dziś, by pożegnać…”),

* Określenie związku osoby przemawiającej ze zmarłym,

* Wyrażenie współczucia najbliższym zmarłego,

* Podziękowanie za przybycie na uroczystość,

* Zapewnienie o pamięci i pożegnanie.

Najistotniejszą cechą dobrej mowy pogrzebowej jest bezsprzecznie brak szablonowości i schematyczności przemówienia.

 Zakład Pogrzebowy STYKS z Wrocławia dysponuje profesjonalnym zapleczem, gwarantując Państwu najwyższą jakość usług – również w zakresie napisania mowy pogrzebowej. Zapewniamy całkowicie indywidualne podejście do każdego zlecenia laudacji pogrzebowej. Sporządzeniem oraz redakcją mowy zajmie się na Państwa życzenie wykształcony kierunkowo pracownik (Dziennikarstwo i Komunikacja Społeczna).

W zakładce: > PRZYKŁADOWE MOWY POGRZEBOWE prezentujemy dwa przykłady przemówień wygłoszonych na zorganizowanych przez Dom Pogrzebowy STYKS ceremoniach.

Zadzwoń do nas

Aby ustalić szczegóły

601-700-280

Facebook