Międzynarodowy transport zmarłych – informacje

Jakie formalności i obowiązki ciążą na rodzinach, które muszą poradzić sobie z transportem zmarłego z zagranicy? Jak najłatwiej rozwiązać ten trudny problem? Firmy świadczące tego typu usługi mogą być naprawdę pomocne.

Nie ma łatwych rozwiązań w przypadku tak trudnych problemów. Śmierć bliskiego poza granicami kraju dodatkowo utrudniają formalności, a koszty często przerażają.

Formalności w kraju i zagranicą
Osoby odpowiedzialne za organizację ceremonii pogrzebowej muszą postarać się o zezwolenie na sprowadzenie zmarłego od odpowiednich organów administracyjnych. Zgody udziela inspektorat sanitarny w porozumieniu z zarządem gminy, w której ma odbyć się pogrzeb. Zagranicą trzeba uporać się z kolejnymi formalnościami i skontaktować się z polskim konsulatem. Wszystkie procedury są ograniczone czasowo. Najczęściej powinny zamknąć się w kilku dniach od śmierci bliskiego.

Transport i koszty
Sposób transportu trumny też jest określony przez prawo. Wymaga specjalnego przygotowania i przystosowanych pojazdów. Koniecznie trzeba wynająć więc firmę transportową – zagraniczną lub polską. Jeśli zmarły był ubezpieczony od następstw nieszczęśliwych wypadków, polisa pokryje wszystkie koszty.

Pomoc zakładu pogrzebowego
Warto zwrócić się o pomoc do profesjonalistów, czyli do firm, które zajmują się międzynarodowym transportem zmarłych.

Zakład pogrzebowy weźmie na siebie:
-formalności w kraju,
-wszystkie kontakty z ambasadą i konsulatem,
-tłumaczenie dokumentów, m.in. aktu zgonu,
-wyrobienie zezwolenia na wywóz ciała lub prochów z zagranicy,
-zapewnienie właściwej trumny, środków i sposobów transportu,
-obrzędy religijne poprzedzające transport,
-odprawy sanitarne i celne.

Firmy przewożące ciała z zagranicy przejmą wszystkie obowiązki i pomogą w załatwieniu formalności. Specjaliści kontaktują się też z ambasadami, ułatwiając znacznie ten trudny proces rodzinom zmarłych.

Zadzwoń do nas

Aby ustalić szczegóły

601-700-280

Facebook