Jak ubrać się na pogrzeb?

Udając się na ceremonię pogrzebową, niezależnie od tego, jaki będzie jej charakter, należy pamiętać o zachowaniu pewnych reguł. Dotyczą one przede wszystkim naszego zachowania oraz ubioru.

Strój w dużej mierze odzwierciedla nastrój człowieka. Podczas pogrzebu wyrażać ma szacunek do zmarłego, wewnętrzny smutek i pustkę. W naszej kulturze, od wielu lat kolorem, który utożsamiany jest z tego rodzaju odczuciami, jest czerń – kolor żałobny. Obecnie jednak, etykieta pogrzebowa dopuszcza również inne kolory, przykładowo szarości czy fiolety, jednak w ciemniejszych stonowanych odcieniach.

Co do samego rodzaju ubioru na pogrzeb, nie funkcjonują tu żadne narzucone zasady, pamiętać należy jednak o tym, aby strój charakteryzowała prostota, skromność oraz elegancja. Strój absolutnie musi być zachowawczy. Tym samym okazujemy bowiem szacunek nie tylko zmarłemu, ale również jego najbliższym.

Tradycyjnym ubiorem na pogrzeb dla mężczyzny jest czarny garnitur z białą koszulą i ciemnym krawatem. Koniecznie w zestawie muszą znaleźć się eleganckie buty. Inną możliwością mogą być również czarne spodnie i ciemna koszula czy też sweter. Kobiety powinny założyć ciemny kostium ze spodniami lub spódnicą (nie krótszą niż do kolan). Kapelusze z woalką dopuszczalne są tylko i wyłącznie w przypadku kobiet z najbliższej rodziny zmarłego.

 
Gdy ceremonia pogrzebowa organizowana jest według zasad innej kultury czy religii, należy wcześniej się z nimi zapoznać, aby nie popełnić żadnego rodzaju nietaktu. Dla przykładu, podczas żydowskiego obrzędu pogrzebowego, wymagane jest, aby żałobnicy posiadali nakrycia głowy, mężczyźni jarmułkę, kobiety natomiast chustę. Pogrzeb organizowany w meczecie, wymagać będzie zdjęcia obuwia, a w przypadku kobiet – okrycia się chustami.

Co do samej kolorystyki stroju, w całej Europie, jak i na kontynencie amerykańskim, jest to czarny. Podobnie w wyznaniu żydowskim. Takich ograniczeń nie ma w obrządku islamskim, jednak za niestosowne zostanie tu uznane przyjście na pogrzeb w czerwonym stroju. Na Dalekim Wschodzie, całkowicie odwrotnie niż u nas – kolorem żałobnym jest biel.

Osoby z najbliższej rodziny zmarłego powinny obowiązkowo ubrane być na czarno, jednak w przypadku dalszej rodziny i znajomych, dopuszczalne są tu inne barwy, jednak w zdecydowanie ciemniejszych tonach.

Gdy podczas pogrzebu spodziewać można się deszczu, należy pamiętać o tym, aby zaopatrzyć się w parasolkę również w ciemnych, stonowanych kolorach. Panie powinny nie przesadzać z ilością biżuterii, pamiętając o tym, że ich strój powinien być skromny.

Zadzwoń do nas

Aby ustalić szczegóły

601-700-280

Facebook