Ile trwa żałoba i jak się do niej stosować

Żałoba jest to uzewnętrzniony stan, w jakim znajduje się osoba, która utraciła kogoś bliskiego. Należy zaznaczyć, że dwiema różnymi kwestiami jest żałoba i wewnętrzny stan przeżywania tejże straty.

Tradycją jest, że po śmierci bliskiej osoby, następuje czas żałoby. W zależności od tego, jaki był stopień pokrewieństwa osoby zmarłej, żałoba może trwać dłuższy lub krótszy okres. I tak, dla najbliższej, czyli współmałżonka, trwa ona rok i sześć tygodni, w przypadku śmierci rodziców, w żałobie trwa się sześć miesięcy, a następne pół roku, w tak zwanej „półżałobie”. Gdy utracimy dziadków lub rodzeństwo, tradycja nakazuje być w żałobie sześć miesięcy, a dla dalszej rodziny okres ten skraca się do miesięcy trzech.

Bycie w żałobie po zmarłym okazuje się przez noszenie czarnych ubrań lub chociażby części elementu garderoby w tym właśnie kolorze. W tym czasie także nie organizuje się, ani nie uczestniczy w hucznych zabawach.

Żałoba w żadnym wypadku nie powinna być przymusem. To zewnętrze odzwierciedlenie stanu wewnętrznego osoby, która utraciła kogoś dla niej ważnego. Wyrazem jej smutku, żalu i tęsknoty.

Więcej informacji na temat tego, jak radzić sobie w tak trudnym czasie, jakie są poszczególne etapy żałoby, czym jest żałoba patologiczna oraz jak różne mogą być objawy przeżywania straty kogoś bliskiego, znajduje się w „Poradniku Żałobnika”.

Zadzwoń do nas

Aby ustalić szczegóły

601-700-280

Facebook