Co wyrażają kwiaty?

Kwiaty towarzyszyły pogrzebom od zawsze, nieodmiennie pojawiając się na ceremoniach związanych z pochówkiem, a ich resztki znaleźli archeolodzy w grobach powstałych już 60 tys. lat przed naszą erą. Nic dziwnego, skoro bogata symbolika tych roślin – utrwalona w kulturze przez setki, a nawet tysiące lat – pozwala rodzinie i przyjaciołom zmarłego wyrazić, jakie uczucia i więzi łączyły ich z bliskim, który odszedł, oraz dać wyraz przeżywanemu żalowi.

Co więcej, kwiaty zapewniają całej uroczystości odpowiednio dostojną atmosferę, pozwalając godnie pożegnać zmarłego. Za ich pomocą można stworzyć stosowną do sytuacji i wspaniałą oprawę całej ceremonii. Pamiętać też należy o tym, że składanie kwiatów na grobie jest praktykowane w wielu kulturach, w tym kulturze europejskiej, jest to także zwyczaj uświęcony długą tradycją w Polsce.

Nie można również zapominać o tym, że poszczególne rodzaje kwiatów, a zwłaszcza ich kolory, posiadają swoje alegoryczne znaczenie. Dlatego wybór w tej kwestii nie powinien być czysto przypadkowy, a raczej uwarunkowany tym, co wybierający chciałby wyrazić. Choć dziś w powszechnej świadomości znaczenia przypisywane niektórym roślinom uległy już zatarciu, to i tak mogą one pomóc w wyrażeniu uczuć łączących uczestników pochówku ze zmarłym. Trzy najważniejsze barwy to biały (symbolizujący niewinność i czystość, szczególnie dzieci i osób zmarłych w młodym wieku), czerwony (symbolizujący miłość, najczęściej wobec kogoś bliskiego z rodziny) i niebieski (oznaczający nadzieję). Mimo że czasem pojawiają się także inne kolory, to te wymienione wyżej należą do najbardziej rozpowszechnionych. Do tradycyjnych kwiatów pojawiających się na ceremoniach pogrzebowych zaliczają się:

Chryzantemy – w większości państw europejskich (w tym także w Polsce) chryzantemy nieodłącznie związane są ze śmiercią i są używane wyłącznie na pogrzebach bądź składane na grobach. Podobne znaczenie ma w krajach Dalekiego Wschodu biała odmiana chryzantemy, gdzie jest ona alegorią żalu i lamentu. Chryzantemy są symbolem wieczności.

Goździki – goździki stanowią jedne z tradycyjnych kwiatów wykorzystywanych w ceremoniach pogrzebowych. Ich znaczenie różni się w zależności od koloru: czerwone związane są z żarliwą miłością, różowe z wieczną pamięcią, a białe z czystością i niewinnością.

Gerbery – 
gerbery sa wyrazem szacunku wobec Zmarłego.

Bratki – bratki w wielkim stopniu wyrażają pamięć o bliskim.

Irysy – jako jedne z niewielu kwiatów o odcieniu błękitnym, które dostępne są przez cały rok, irysy często są elementem wieńców składanych na grobach. Dzięki swojej barwie irysy powszechnie kojarzy się z nadzieją i wiarą.

Lilie – w kulturze chrześcijańskiej lilie (szczególnie białe) symbolizują nieodmiennie czystość, cnotę i niewinność, ale także chwałę, majestat oraz wiarę w zmartwychwstanie i odrodzenie. Dlatego też bywały często atrybutami Chrystusa, Marii i wielu świętych.

Niezapominajki – jak sama nazwa wskazuje, kwiaty te odzwierciedlają wiecznośc oraz trwałą pamięć.

Róża – symbolika tego najpopularniejszego i najbardziej znanego kwiatu była bardzo wieloznaczna i zmieniała się na przestrzeni wieków. Podobnie jak w wypadku goździków skojarzenia, jakie kwiat wywoływał, różniły się w zależności od jego koloru. Róża czerwona związana jest z głęboką i żarliwą miłością, także miłością duchową, biała zaś z czystością, niewinnością i pięknem wewnętrznym. Z kolei żółta róża kojarzona była z przyjaźnią i pamięcią. Istnieją również róże zwane czarnymi – w istocie są to odmiany o niezwykle ciemnoczerwonych płatkach, choć niektóre kwiaciarnie rzeczywiście farbują róże na czarny kolor. Są one najsilniej związane ze śmiercią i pożegnaniem, zarówno ze względu na swój kolor, jak i na częste wykorzystywanie ich jako symbolu smutku przez poetów młodopolskich.

Zadzwoń do nas
Aby ustalić szczegóły

Facebook