Przykładowe mowy pogrzebowe

Ostatnie pożegnanie zmarłego – tekst

  I.:          Szanowna Rodzino! Szanowni  Państwo!

 

Zebraliśmy się tutaj w ten marcowy dzień, aby pożegnać Panią/Pana………. Cały życiorys Pani/Pana………. daje nam świadectwo głęboko smutnej prawdy – najtrudniej rozstać się z tymi, którzy pozostawili po sobie owoce miłości i dobra. Takimi owocami bez wątpienia są zarówno wspaniałe dzieci, wnuki jak i Ś.P. Pan……– pierwszy, tragicznie zmarły mąż Pani……. oraz drugi mąż Pan ……..- wszyscy obecni tu wśród nas dzisiaj.

Ale śladów dobra w życiu takiej osoby, jaką była Pani …… nietrudno się doszukać – każdego dnia przecież spotyka się na swej drodze drugiego człowieka, każdego dnia każdy z nas, poprzez swe uczynki, zostawia jakiś ślad po sobie w świadomości i pamięci ludzi, z którymi przyszło się nam się zetknąć na swej drodze życia.

Pani ……. bez wątpienia przeżyła swe życie w najpiękniejszy z możliwych sposób – swym charakterem, postawą życiową, poświęceniem dla najbliższych, pogodą ducha, otwartością i życzliwością wobec drugiego człowieka oraz nie poddawaniem się i nie rezygnowaniem w najtrudniejszych ludzkich chwilach, dając innym radość i szczęście – otrzymywała te same piękne uczucia i wartości od uprzednio obdarowanych.

Pani …….. urodziła się   …,…,… roku we  …..  Po wojnie jej rodzina zamieszkała we Wrocławiu, z którym to miastem nierozerwalnie związane było całe dalsze życie Pani……… Tutaj też zdobywała swe wykształcenie zwieńczone  dyplomem Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Wrocławskiego. Całe swoje zawodowe życie związana z administracją w obszarze służby zdrowia. Szpital w Sobótce, którego była dyrektorem był ostatnim miejscem pracy Pani………

         Zarówno swym bliskim jak i dalszym znajomym dała się poznać jako osoba o pogodnym usposobieniu – zawsze uśmiechnięta, życzliwa  i optymistycznie nastawiona do świata i ludzi. Jednakże – jak to często bywa – życie ludzkie samo pisze swój scenariusz. I tak w przypadku Pani ……… – już od lat jej młodości los nie szczędził jej osobistych tragedii.  W 1972 roku została sama z synkiem……., gdy w skutek tragicznego wypadku zginął pierwszy mąż Pani …….- Pan…….. Dwa lata później szczęśliwie spotkała Pana……., za którego wyszła za mąż i doczekała się córki …..a następnie trojga wspaniałych i ukochanych przez nią wnucząt -…… , …… i ………

Pani ……. była również osobą pełną życia, mającą szereg zainteresowań i pasji. Lubiła podejmować w życiu trudne wyzwania,  kochała zwierzęta i podróże, wraz z mężem ……. należeli do Auto Moto Klubu – jazda samochodem była ich wspólnym hobby. Spokój i wytchnienie odnajdywała Pani …….. oddając się pracy w swym ogrodzie, który był jej wizytówką i dumą.

Pani …… odeszła w spokoju, po półtorarocznej walce z chorobą nowotworową, we własnym domu otoczona miłością i opieką zawsze jej oddanych bliskich .

Gdy stajemy w obliczu tragedii śmierci osoby, która była nam bliska, którą znaliśmy czy nawet nie mieliśmy sposobności jej poznać jednakże z relacji osób trzecich wiemy że był to wartościowy i dobry człowiek, naturalnymi i nieuchronnymi są ogarniające nas takie uczucia jak żal i smutek, często rozpacz. W ślad za nimi podążają kolejne emocje – lęk  poczucie bezradności i braku sensu dalszego istnienia, uczucie pustki, jaka powstała po odejściu ukochanej osoby. Wobec śmierci  ale i wobec emocji towarzyszących odejściu, my – ludzie – wszyscy jesteśmy sobie równi. Smutek, który dzisiaj wszyscy czujemy, wbrew temu co nam serca podpowiadają, jest tylko etapem całego procesu żałoby a uczucia żalu i pustki przeminą, gdy przywołamy Panią …….. w swych wspomnieniach –  tylu ich przecież nam dostarczyła za swego życia ta  dobra, wartościowa, poważana i kochana przez tak wielu osoba.

Powtórzmy zatem za antycznym poetą Horacym – Non Omnis Moriar [Nie Wszystek Umrę]. Pani ……. zostanie na zawsze z nami w pamięci naszej i naszych potomnych.

 

II.: 

[Imię, Nazwisko] –  (data urodzenia data śmierci)

 

Pan(……, ……) syn (……) i (……), urodził się (…, …, …) roku we wsi (……) pod (……) w województwie rzeszowskim jako najstarszy z pięciorga rodzeństwa. W tych niespokojnych i trudnych czasach los nie szczędził ludziom tragedii – dwójka z rodzeństwa Pana (…..) zmarła w dzieciństwie. Wczesną młodość spędził mieszkając w sąsiedniej miejscowości (……). Następnie ukończył Liceum Ogólnokształcące w Kolbuszowej. Już podczas nauki systemem wieczorowym w szkole średniej pracował jako Prezes Cechu Rzemiosł Różnych w (……). Następnie Jego życie wypełniły studia zagraniczne w (…..) sfinansowane przez Państwo, na które dostał się wygrywając konkurs ogólnopolski. Należałoby też dodać, że Pan (…..) jako jedyny z rodziny zdobył wyższe wykształcenie.

Podczas studiów, w 1958 roku, Pan (…..) poznał swoją przyszłą żonę (……) – studentkę filologii na Uniwersytecie w (……). W tym samym roku, ale już we (……),  urodził się im syn (……) a siedem lat później przyszła na świat córka – (……).

Pan (……) miał bogate życie zawodowe, które – jak wspominałem – zaczął imponująco wcześnie, bo już podczas nauki w Liceum w (……). w tym samym okresie, publikował też artykuły do lokalnej prasy w tejże miejscowości.  W dorosłym już życiu, mieszkając we(……), Pan (……) był m.in. dyrektorem (……) oddziału GROMADY , zastępcą Dyrektora Wojewódzkiego Przedsiębiorstwa Turystycznego w (……) a przed odejściem na emeryturę Dyrektorem Zakładu Usług Socjalnych Politechniki (……). Pełnił też społecznie funkcję Prezesa Polskiego Związku Kajakarskiego we (……) a także jako zapalony myśliwy w latach 1989 – 1996 był Prezesem Koła Łowieckiego (……).

 Ale wbrew temu, co można by przypuszczać, praca nie definiowała i nie wypełniała całego czasu w życiu Pana (……). Jako człowiek niezwykle energiczny i żywotny, znajdował on czas na życie rodzinne oraz na oddawanie się licznym pasjom i zainteresowaniom. W młodości był czynnym sportowcem – uprawiał biegi średniodystansowe oraz biegi narciarskie. Potem był działaczem sportowym i współpracował bezpośrednio jako Prezes Polskiego Związku Kajakarskiego we (……) z klubami (……), MKS (……) i (…….). Niezależnie od tego współpracował i działał w klubach (……), (……) – gdzie też przez jakiś czas pracował jako Kierownik Zakładu Usług Socjalnych , a także z (……) i (……). Zagorzały i wierny  kibic Polski w takich dyscyplinach jak: piłka nożna, koszykówka, siatkówka ,piłka ręczna, kajakarstwo i wioślarstwo, boks, żużel , lekkoatletyka oraz sporty zimowe ze szczególnym uwzględnieniem biegów i skoków narciarskich.

Pan (……) w młodości wraz z żoną (……) wiedli również bogate życie towarzyskie – w gronie przyjaciół grywali często w brydża. W jesieni swego życia natomiast, znaleźli ukojenie w spędzaniu większości wolnych chwil w domku nad jeziorem we wsi(……), gdzie Pan (……) oddawał się wędkowaniu a Pani (……) pielęgnacji ogródka. Tam też, w tragicznych okolicznościach żona Pana (……) zmarła 13 sierpnia 1992 roku.

Prócz jakże licznych zainteresowań i pasji (sport, łowiectwo, wędkarstwo, turystyka, leśnictwo) Pan (……) całe swe życie był człowiekiem refleksyjnym, głęboko myślącym, poszukującym odpowiedzi na odwiecznie nurtujące ludzkość pytania takie jak Skąd pochodzimy i dokąd zmierzamy jako rasa ludzka?, interesowały go zagadnienia filozoficzne, sens egzystencji ludzkiej.

Pan (……), jako człowiek głęboko moralny, był czuły na krzywdę ludzką, zawsze skory do pomocy drugiemu człowiekowi. Nigdy też Pan (……) nie wstydził się swych korzeni i pochodzenia. W życiu cenił też prostotę i transparentność. Kochał żyć – lubił zabawę – tańczyć i śpiewać, cechowała go także wielka pogoda ducha – miał Pan (……) wśród swej rodziny i znajomych opinię człowieka bardzo zabawnego i dowcipnego.

Kochający i kochany zarazem mąż, ociec ([……], [……]), dziadek trojga wnucząt ([……], [……] i [……]) oraz pradziadek (prawnuczka [……]).

 Pan (……) zmarł (…, …, …) roku po długiej i przewlekłej chorobie, nie odzyskawszy przed śmiercią przytomności. Chyba najważniejszym, najistotniejszym jest fakt, iż odszedł w spokoju, nie cierpiał.  Czuwała nad nim zatem Opatrzność (Boża czy też Losu – zależnie od światopoglądu). 

 

 

 

 

 

UWAGA: Ze względu na obowiązujące przepisy prawa autorskiego kopiowanie oraz wszelkie rozpowszechnianie bez zgody osób uprawnionych jest zabronione.

 

 

 

Zadzwoń do nas

Aby ustalić szczegóły

601-700-280

Facebook